statystyki

Będzie trudniej zorganizować strajk

autor: Karolina Topolska13.02.2019, 14:05; Aktualizacja: 14.02.2019, 09:27
marsz, zgromadzenie, protest

Wszystkiemu winna jest nowelizacja ustawy o związkach zawodowych uchwalona w ubiegłym rokuźródło: ShutterStock

Wpływ na powodzenie referendum strajkowego mają obecnie nie tylko pracownicy, lecz także zatrudnieni na umowach cywilnoprawnych. Jednak trudniej przez to osiągnąć wymaganą frekwencję. Zdaje się więc, że ustawodawca osiągnął nie to, czego chciał.

Wszystkiemu winna jest nowelizacja ustawy o związkach zawodowych uchwalona w ubiegłym roku (ustawa z 5 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o związkach zawodowych oraz niektórych innych ustaw, Dz.U. poz. 1608). Na jej mocy zmieniona została nie tylko sama ustawa o związkach zawodowych (z 23 maja 1991 r.; t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1881), lecz także ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (z 23 maja 1991 r.; t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 174). W tej ostatniej zmianę przeprowadzono bardzo sprytnie. Mianowicie w jej art. 6 przyjęto, że wszędzie tam, gdzie przepisy ustawy mówią o pracownikach, mają one odpowiednie zastosowanie do innych niż pracownicy osób wykonujących pracę zarobkową.

– Problemem interpretacyjnym, jak zwykle w takich przypadkach, jest jednak ustalenie, co w danym przypadku będzie oznaczać „odpowiednie stosowanie” poszczególnych regulacji ustawowych do osób zarobkujących na innych podstawach niż stosunek pracy. A jak wynika z reguł wykładni prawa, w zależności od przypadku: raz może ono oznaczać zastosowanie wprost, innym razem zastosowanie z modyfikacjami, a czasami – niezastosowanie danej regulacji w ogóle – zauważa Marcin Cetnarowicz, radca prawny i partner w SSW Pragmatic Solutions.


Pozostało jeszcze 87% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • a semafor sie popsul(2019-02-17 05:23) Zgłoś naruszenie 00

    Nauczyciele nie zdaza strajkowac bo dobra zmienna prawo im to uniemozliwy. Zwiazki zawodowe tylko zapowiadaja i zapowiadaja.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane