statystyki

Zaświadczenie o braku zadłużenia nie uchroni przed zapłatą

autor: Marcin Nagórek,08.02.2019, 17:00
Sąd zaznaczył m.in., że mimo wydania takiego dokumentu faktycznie zadłużenie istniało, a informacja o braku zadłużenia wynikała z błędnego podwójnego zaliczenia dokonanych wpłat, co organ rentowy jednoznacznie wyjaśnił i o czym informował również odwołującą już wcześniej. Jednocześnie sąd wskazał, że odwołujący się od decyzji ZUS nie wykazał, że wspomniane zaległości zostały uprzednio uregulowane, a powołanie się jedynie na zaświadczenie nie jest wystarczające.

Sąd zaznaczył m.in., że mimo wydania takiego dokumentu faktycznie zadłużenie istniało, a informacja o braku zadłużenia wynikała z błędnego podwójnego zaliczenia dokonanych wpłat, co organ rentowy jednoznacznie wyjaśnił i o czym informował również odwołującą już wcześniej. Jednocześnie sąd wskazał, że odwołujący się od decyzji ZUS nie wykazał, że wspomniane zaległości zostały uprzednio uregulowane, a powołanie się jedynie na zaświadczenie nie jest wystarczające.źródło: ShutterStock

Jestem wspólnikiem spółki jawnej. ZUS ustalił decyzją, że ponoszę odpowiedzialność jako wspólnik za składki pracowników. Wcześniej wydane zostało zaświadczenie dla spółki o braku zadłużenia, a teraz w decyzji podano, że było to błędne. Czy ZUS mógł tak postąpić?

Zgodnie z art. 115 par. 1 ordynacji podatkowej – stosowanym posiłkowo do składek – wspólnik spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej oraz komplementariusz spółki komandytowej albo komandytowo-akcyjnej odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie ze spółką i z pozostałymi wspólnikami za zaległości podatkowe (składkowe) spółki.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane