statystyki

Zaświadczenie o braku zadłużenia nie uchroni przed zapłatą

autor: Marcin Nagórek,08.02.2019, 17:00
Sąd zaznaczył m.in., że mimo wydania takiego dokumentu faktycznie zadłużenie istniało, a informacja o braku zadłużenia wynikała z błędnego podwójnego zaliczenia dokonanych wpłat, co organ rentowy jednoznacznie wyjaśnił i o czym informował również odwołującą już wcześniej. Jednocześnie sąd wskazał, że odwołujący się od decyzji ZUS nie wykazał, że wspomniane zaległości zostały uprzednio uregulowane, a powołanie się jedynie na zaświadczenie nie jest wystarczające.

Sąd zaznaczył m.in., że mimo wydania takiego dokumentu faktycznie zadłużenie istniało, a informacja o braku zadłużenia wynikała z błędnego podwójnego zaliczenia dokonanych wpłat, co organ rentowy jednoznacznie wyjaśnił i o czym informował również odwołującą już wcześniej. Jednocześnie sąd wskazał, że odwołujący się od decyzji ZUS nie wykazał, że wspomniane zaległości zostały uprzednio uregulowane, a powołanie się jedynie na zaświadczenie nie jest wystarczające.źródło: ShutterStock

Jestem wspólnikiem spółki jawnej. ZUS ustalił decyzją, że ponoszę odpowiedzialność jako wspólnik za składki pracowników. Wcześniej wydane zostało zaświadczenie dla spółki o braku zadłużenia, a teraz w decyzji podano, że było to błędne. Czy ZUS mógł tak postąpić?

Zgodnie z art. 115 par. 1 ordynacji podatkowej – stosowanym posiłkowo do składek – wspólnik spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej oraz komplementariusz spółki komandytowej albo komandytowo-akcyjnej odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie ze spółką i z pozostałymi wspólnikami za zaległości podatkowe (składkowe) spółki.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane