statystyki

Chory telepracownik wyjaśni okoliczności wypadku

autor: Sebastian Kryczka03.02.2019, 14:30
W przypadku telepracownika pracującego w mieszkaniu, gdzie doszło do wypadku i który jednocześnie w tym mieszkaniu się kuruje, można przyjąć, że nie ma do tego przeciwwskazań, o ile pozwala na to stan zdrowia poszkodowanego.

W przypadku telepracownika pracującego w mieszkaniu, gdzie doszło do wypadku i który jednocześnie w tym mieszkaniu się kuruje, można przyjąć, że nie ma do tego przeciwwskazań, o ile pozwala na to stan zdrowia poszkodowanego.źródło: ShutterStock

Przyjmuje się, że poszkodowany, który uległ wypadkowi przy pracy, nie powinien być zaangażowany w postępowanie powypadkowe w okresie zwolnienia lekarskiego. Czy taka sama zasada obowiązuje w przypadku telepracownika, który uległ wypadkowi w mieszkaniu i przebywa w nim w trakcie zwolnienia? Czy jednak pracodawca powinien od razu włączyć go w to postępowanie, skoro zespół powypadkowy będzie prowadził czynności na miejscu wypadku, czyli miejscu przebywania poszkodowanego?

W przypadku gdy telepracownik wykonujący swoją pracę w mieszkaniu uległ wypadkowi, wówczas z oczywistych względów w ramach dochodzenia powypadkowego niezbędne będzie dokonanie oględzin miejsca zdarzenia, które znajduje się w jego prywatnym mieszkaniu. Uwzględniając specyficzną formę wykonywania pracy, jaką jest telepraca, można uznać, że mimo orzeczonej czasowej niezdolności do pracy udział takiego pracownika w postępowaniu powypadkowym prowadzonym w miejscu jego zamieszkania będzie jak najbardziej możliwy, chyba że stan zdrowia poszkodowanego to wyklucza.

Wyjątek od zasady

Zasadą jest wykonywanie pracy w siedzibie zakładu pracy. Nie dotyczy to jednak m.in. pracowników mobilnych świadczących pracę w ramach określonej przestrzeni wskazanej przez pracodawcę w treści umowy. Wyjątkiem od wskazanej zasady jest również wykonywanie obowiązków w sposób regularny poza zakładem pracy. Jeżeli towarzyszy temu wykorzystanie środków komunikacji elektronicznej – w rozumieniu przepisów o świadczeniach usług drogą elektroniczną – to osoba zatrudniona na takich warunkach jest telepracownikiem.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • RomanJ(2019-03-20 13:31) Zgłoś naruszenie 00

    Dzięki za artykuł. Wiele wyjaśnia. Faktycznie jest w prawie sporo znaków zapytania. Dlatego, gdy doświadczyłem wypadku przy pracy, poszedłem do kancelarii odszkodowawczej. Chciałem dostać pełną informację o swoich prawach. Nie chciałem, by moja forma cokolwiek zatuszowała. I co? I dobrze, ze poszedłem. Proponowana kwota odszkodowania diametralnie się zmieniła. Dzięki advoco.pl!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane