statystyki

Chory telepracownik wyjaśni okoliczności wypadku

autor: Sebastian Kryczka03.02.2019, 14:30
W przypadku telepracownika pracującego w mieszkaniu, gdzie doszło do wypadku i który jednocześnie w tym mieszkaniu się kuruje, można przyjąć, że nie ma do tego przeciwwskazań, o ile pozwala na to stan zdrowia poszkodowanego.

W przypadku telepracownika pracującego w mieszkaniu, gdzie doszło do wypadku i który jednocześnie w tym mieszkaniu się kuruje, można przyjąć, że nie ma do tego przeciwwskazań, o ile pozwala na to stan zdrowia poszkodowanego.źródło: ShutterStock

Przyjmuje się, że poszkodowany, który uległ wypadkowi przy pracy, nie powinien być zaangażowany w postępowanie powypadkowe w okresie zwolnienia lekarskiego. Czy taka sama zasada obowiązuje w przypadku telepracownika, który uległ wypadkowi w mieszkaniu i przebywa w nim w trakcie zwolnienia? Czy jednak pracodawca powinien od razu włączyć go w to postępowanie, skoro zespół powypadkowy będzie prowadził czynności na miejscu wypadku, czyli miejscu przebywania poszkodowanego?

W przypadku gdy telepracownik wykonujący swoją pracę w mieszkaniu uległ wypadkowi, wówczas z oczywistych względów w ramach dochodzenia powypadkowego niezbędne będzie dokonanie oględzin miejsca zdarzenia, które znajduje się w jego prywatnym mieszkaniu. Uwzględniając specyficzną formę wykonywania pracy, jaką jest telepraca, można uznać, że mimo orzeczonej czasowej niezdolności do pracy udział takiego pracownika w postępowaniu powypadkowym prowadzonym w miejscu jego zamieszkania będzie jak najbardziej możliwy, chyba że stan zdrowia poszkodowanego to wyklucza.

Wyjątek od zasady

Zasadą jest wykonywanie pracy w siedzibie zakładu pracy. Nie dotyczy to jednak m.in. pracowników mobilnych świadczących pracę w ramach określonej przestrzeni wskazanej przez pracodawcę w treści umowy. Wyjątkiem od wskazanej zasady jest również wykonywanie obowiązków w sposób regularny poza zakładem pracy. Jeżeli towarzyszy temu wykorzystanie środków komunikacji elektronicznej – w rozumieniu przepisów o świadczeniach usług drogą elektroniczną – to osoba zatrudniona na takich warunkach jest telepracownikiem.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • RomanJ(2019-03-20 13:31) Zgłoś naruszenie 00

    Dzięki za artykuł. Wiele wyjaśnia. Faktycznie jest w prawie sporo znaków zapytania. Dlatego, gdy doświadczyłem wypadku przy pracy, poszedłem do kancelarii odszkodowawczej. Chciałem dostać pełną informację o swoich prawach. Nie chciałem, by moja forma cokolwiek zatuszowała. I co? I dobrze, ze poszedłem. Proponowana kwota odszkodowania diametralnie się zmieniła. Dzięki advoco.pl!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane