statystyki

Dobra wiadomość dla płatników. Nową ulgę mogą zgłosić później

autor: Joanna Śliwińska Radca Prawny17.01.2019, 10:33; Aktualizacja: 17.01.2019, 11:10
1 stycznia 2019 r. weszły w życie przepisy o obniżonych składkach na ubezpieczenie społeczne dla przedsiębiorców o niskich przychodach.

1 stycznia 2019 r. weszły w życie przepisy o obniżonych składkach na ubezpieczenie społeczne dla przedsiębiorców o niskich przychodach.źródło: ShutterStock

Będzie to więc możliwe nie tylko w styczniu, lecz także wtedy, gdy prawo do preferencyjnych składek wygaśnie w środku roku. Nie wynika to jednak z przepisów, ale z bardzo korzystnej dla przedsiębiorców interpretacji ZUS.

1 stycznia 2019 r. weszły w życie przepisy o obniżonych składkach na ubezpieczenie społeczne dla przedsiębiorców o niskich przychodach. Już w trakcie prac legislacyjnych eksperci zwrócili uwagę na pewien praktyczny problem, który wynikał z lektury proponowanych przepisów. Zgodnie z ich literalnym brzmieniem chęć skorzystania z ulgi można było zgłosić jedynie w styczniu (na cały rok), a w innym miesiącu tylko wtedy, gdy przedsiębiorca wznawiał lub rozpoczynał wtedy działalność. Jednocześnie nie mogła z nich skorzystać osoba, która miała prawo do preferencyjnych składek (24 miesiące od rozpoczęcia prowadzenia działalności lub zakończenia korzystania z ulgi na start – art. 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych; dalej: ustawa systemowa). Można było więc wywnioskować, że jeśli prawo do preferencyjnych składek wygaśnie w innym miesiącu niż grudzień, przedsiębiorca nie przejdzie płynnie do obniżonych składek, co zapowiadał rząd. Zapytaliśmy o to ZUS, który problem rozwiązał szybko – dokonał interpretacji korzystnej dla przedsiębiorców.

Kolejna ulga


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane