statystyki

Przedsiębiorca nie zsumuje zaległości składkowych, aby złożyć skargę kasacyjną

autor: Anna Borysewicz Adwokat Prowadzący Własną Kancelarię w Płocku20.01.2019, 14:00
Zgodnie z ogólną zasadą w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych niedopuszczalne jest wniesienie skargi kasacyjnej, jeżeli wartość przedmiotu zaskarżenia jest niższa niż 10 tys. zł.

Zgodnie z ogólną zasadą w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych niedopuszczalne jest wniesienie skargi kasacyjnej, jeżeli wartość przedmiotu zaskarżenia jest niższa niż 10 tys. zł.źródło: ShutterStock

Zalegam z zapłatą składek na rzecz ZUS za dwóch pracowników. Łącznie zaległość wynosi 16 tys. zł (za jednego z nich 10 tys. zł, za drugiego zaś 6 tys. zł). Sądy obu instancji podtrzymały niekorzystną dla mnie decyzję ZUS, czyli nakazującą zapłatę składek. Chciałbym wnieść skargę kasacyjną, nie wiem jednak, czy wartość przedmiotu zaskarżenia należy liczyć odrębnie dla każdego podwładnego, czy też można je zsumować? Moja wątpliwość wynika z tego, że ZUS wydał odrębne decyzje co do każdego z dwóch pracowników, natomiast sądy rozpatrywały je w jednym procesie.

Zgodnie z ogólną zasadą w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych niedopuszczalne jest wniesienie skargi kasacyjnej, jeżeli wartość przedmiotu zaskarżenia jest niższa niż 10 tys. zł. Wyjątki dotyczą spraw o przyznanie i wstrzymanie emerytury lub renty oraz o objęcie obowiązkiem ubezpieczenia społecznego. W tych przypadkach skarga kasacyjna przysługuje niezależnie od wartości przedmiotu zaskarżenia.

Niejednolite orzecznictwo

Natomiast kwestia, czy wartości przedmiotu zaskarżenia w skardze kasacyjnej należy liczyć odrębnie dla każdego podwładnego, czy też można je zsumować, bo decyzje nakazujące zapłatę zaległych składek skierowane są do tego samego przedsiębiorcy (płatnika), do 12 czerwca 2014 r. była wysoce problematyczna. Brakowało bowiem jednolitego orzecznictwa Sądu Najwyższego. I tak np. w wyroku z 26 czerwca 2012 r., sygn. akt II UK 312/11, sąd ten zajął stanowisko, zgodnie z którym wartość przedmiotu zaskarżenia należy liczyć odrębnie względem każdego ubezpieczonego pracownika („w sprawie o podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne wartość przedmiotu zaskarżenia należy liczyć odrębnie względem każdego ubezpieczonego pracownika”). Odmienny pogląd zaś wyraził m.in. w postanowieniu z 17 kwietnia 2009 r., sygn. akt II UZ 12/09, uznając, że możliwie jest ich zsumowanie, ponieważ jeżeli istotą sporu jest wysokość należnych składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, wartość przedmiotu sporu, a co za tym idzie wartość przedmiotu zaskarżenia, stanowi różnica między wysokością składek zapłaconych przez odwołującego za sporne okresy a wysokością składek wyliczoną przez organ rentowy w zaskarżonych decyzjach.


Pozostało 33% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane