statystyki

Członek zarządu zapłaci składki, nawet gdy nie decydował

autor: Marcin Nagórek,09.02.2019, 13:30
Bierna postawa członka zarządu nie daje mu więc podstaw do uwolnienia się od odpowiedzialności za zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań powstałych w okresie, w jakim tę funkcję pełnił.

Bierna postawa członka zarządu nie daje mu więc podstaw do uwolnienia się od odpowiedzialności za zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań powstałych w okresie, w jakim tę funkcję pełnił.źródło: ShutterStock

ZUS obciążył mnie jako byłego członka zarządu spółki z o.o. zaległymi składkami. Uważam, że niesłusznie, bo faktycznie wykonywałem tylko polecenia wspólników. Oni podejmowali kluczowe decyzje, w tym finansowe, bo oddałem im decyzyjność. Czy jest szansa na zmianę decyzji?

Na mocy art. 31 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych do odpowiedzialności członka zarządu stosuje się przepisy ordynacji podatkowej. Zgodnie z art. 116 par. 1 tej ustawy zaległości podatkowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji, spółki akcyjnej lub spółki akcyjnej w organizacji odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem członkowie jej zarządu, jeżeli egzekucja z majątku spółki okazała się w całości lub w części bezskuteczna.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane