statystyki

Członek zarządu zapłaci składki, nawet gdy nie decydował

autor: Marcin Nagórek,09.02.2019, 13:30
Bierna postawa członka zarządu nie daje mu więc podstaw do uwolnienia się od odpowiedzialności za zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań powstałych w okresie, w jakim tę funkcję pełnił.

Bierna postawa członka zarządu nie daje mu więc podstaw do uwolnienia się od odpowiedzialności za zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań powstałych w okresie, w jakim tę funkcję pełnił.źródło: ShutterStock

ZUS obciążył mnie jako byłego członka zarządu spółki z o.o. zaległymi składkami. Uważam, że niesłusznie, bo faktycznie wykonywałem tylko polecenia wspólników. Oni podejmowali kluczowe decyzje, w tym finansowe, bo oddałem im decyzyjność. Czy jest szansa na zmianę decyzji?

Na mocy art. 31 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych do odpowiedzialności członka zarządu stosuje się przepisy ordynacji podatkowej. Zgodnie z art. 116 par. 1 tej ustawy zaległości podatkowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji, spółki akcyjnej lub spółki akcyjnej w organizacji odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem członkowie jej zarządu, jeżeli egzekucja z majątku spółki okazała się w całości lub w części bezskuteczna.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane