statystyki

Polisa na życie bez składek na ZUS

autor: Bożena Wiktorowska19.12.2018, 07:28; Aktualizacja: 19.12.2018, 07:32
ZUS zgodził się ze spółką pytającą.

ZUS zgodził się ze spółką pytającą.źródło: ShutterStock

Pracodawca nie musi odprowadzać daniny do ZUS na ubezpieczenie zdrowotne oraz społeczne od składek za dodatkowe ubezpieczenie na życie dla swoich pracowników. Takie zwolnienie jest jednak możliwe tylko wówczas, jeśli dopłata do tej usługi jest zapisana w regulaminie płacowym.

W październiku 2018 r. do oddziału ZUS w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy o wydanie indywidualnej interpretacji dotyczącej wyłączenia z podstawy wymiaru składek – zarówno na ubezpieczenie społeczne, jak i zdrowotne – wydatków pracodawcy na polisy na życie. Spółka zaoferowała dodatkowe ubezpieczenie zarówno swoim pracownikom, jak i osobom wykonującym pracę na podstawie umowy-zlecenia. W praktyce wygląda to tak, że pracownicy i zleceniobiorcy sami płacą część miesięcznej składki, zaś resztę dopłaca zakład pracy. Kwota dopłat będzie opodatkowana jako przychód dla obu grup zatrudnionych. Sprawą budzącą wątpliwości pytającego było to, czy może skorzystać ze zwolnienia w przypadku partycypowania w części kosztów związanych z ubezpieczeniami na życie.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane