Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) opublikowało w Biuletynie Informacji Publicznej wzór wniosku o wydanie zaświadczenia, które wskaże, że przyczyną powstania niepełnosprawności u pracownika jest choroba psychiczna. Jest tam też druk samego zaświadczenia.
Taki wniosek mogą złożyć osoby, które między 27 czerwca a 22 października br. otrzymały orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, ale nie został na nim wskazany symbol choroby psychicznej (02-P), który jest jej powodem. W tym czasie nie było to bowiem możliwe z uwagi na wyrok Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt SK 19/17), stwierdzający, że przepisy, na podstawie których ten symbol był umieszczany, są niezgodne z ustawą zasadniczą. Dopiero od 23 października br., w wyniku nowelizacji ustawy o rehabilitacji, jest to ponownie dozwolone.
Jednocześnie przewidziane zostało rozwiązanie skierowane do pracodawców, którzy w ostatnich miesiącach nie mogli korzystać ze szczególnych uprawnień przysługujących, gdy zatrudniają osoby z chorobą psychiczną, czyli wyższego dofinansowania do wynagrodzenia oraz zaliczania ich do stanu zatrudnienia na potrzeby udzielania klientom ulg we wpłatach na PFRON. Przy czym, aby mogli otrzymać zaległe pieniądze lub zrobić wstecz korektę składu personelu, ich pracownik musi wystąpić do powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności o wydanie zaświadczenia, że jego dysfunkcja zdrowotna jest skutkiem tego schorzenia.
Do tego właśnie służy przygotowany przez resort wniosek, który może być złożony w dowolnym terminie. Ma on tylko jedną stronę, a osoba niepełnosprawna musi wpisać swoje dane i adres zamieszkania, datę i znak wydanego jej orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Pracownik musi też wskazać, czy jest to wniosek o wystawienie zaświadczenia, czy o jego skorygowanie (ta druga opcja dotyczy wyłącznie sytuacji, gdy przy składaniu wcześniejszego doszło do omyłki pisarskiej).
Jedną stronę ma również zaświadczenie, które jest wydawane w ciągu 30 dni przez powiatowy zespół i musi być potem przedstawione pracodawcy. Dokument jest podpisywany przez przewodniczącego zespołu. Co ważne, gdy wniosek zostanie rozpatrzony odmownie – następuje to formie postanowienia – osoba niepełnosprawna może złożyć zażalenie.