statystyki

Zadośćuczynienie za śmierć przez chorobę zawodową: Zaświadczenie o chorobie to za mało

autor: Artur Radwan22.10.2018, 07:15; Aktualizacja: 22.10.2018, 07:20
szpital lekarz

SN uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia.źródło: ShutterStock

Ustalenie związku zachorowania z warunkami pracy w przedsiębiorstwie jest kluczowe dla rozstrzygnięcia, czy rodzinie pracownika zmarłego wskutek schorzenia zawodowego należy się zadośćuczynienie. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

Mężczyzna, którego dotyczyła sprawa, miał bezpośredni kontakt z materiałami zawierającymi azbest. Lekarz rozpoznał u niego nowotwór złośliwy, który powstał w następstwie działania czynników występujących w środowisku pracy, uznanych za rakotwórcze u ludzi. Stwierdzono, że był to skutek kontaktu z azbestem. Pracownik zmarł w kwietniu 2014 r.

Jego rodzina pozwała firmę, w której pracował. Sąd I instancji przyjął, że podstawą odpowiedzialności zakładu pracy jest art. 446 par. 4 k.c. w związku z art. 300 k.p. Art. 446 par. 4 k.c. pozwala na przyznanie najbliższym członkom rodziny zmarłego zadośćuczynienia pieniężnego za krzywdę doznaną wskutek jego śmierci.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane