statystyki

Jest wzór zaświadczenia potwierdzającego chorobę

autor: Michalina Topolewska24.10.2018, 08:10; Aktualizacja: 24.10.2018, 08:11
dokumenty

Jedną stronę ma zaświadczenie, które jest wydawane w ciągu 30 dni przez powiatowy zespół i musi być potem przedstawione pracodawcyźródło: ShutterStock

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) opublikowało w Biuletynie Informacji Publicznej wzór wniosku o wydanie zaświadczenia, które wskaże, że przyczyną powstania niepełnosprawności u pracownika jest choroba psychiczna. Jest tam też druk samego zaświadczenia.

Taki wniosek mogą złożyć osoby, które między 27 czerwca a 22 października br. otrzymały orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, ale nie został na nim wskazany symbol choroby psychicznej (02-P), który jest jej powodem. W tym czasie nie było to bowiem możliwe z uwagi na wyrok Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt SK 19/17), stwierdzający, że przepisy, na podstawie których ten symbol był umieszczany, są niezgodne z ustawą zasadniczą. Dopiero od 23 października br., w wyniku nowelizacji ustawy o rehabilitacji, jest to ponownie dozwolone.

Jednocześnie przewidziane zostało rozwiązanie skierowane do pracodawców, którzy w ostatnich miesiącach nie mogli korzystać ze szczególnych uprawnień przysługujących, gdy zatrudniają osoby z chorobą psychiczną, czyli wyższego dofinansowania do wynagrodzenia oraz zaliczania ich do stanu zatrudnienia na potrzeby udzielania klientom ulg we wpłatach na PFRON. Przy czym, aby mogli otrzymać zaległe pieniądze lub zrobić wstecz korektę składu personelu, ich pracownik musi wystąpić do powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności o wydanie zaświadczenia, że jego dysfunkcja zdrowotna jest skutkiem tego schorzenia.


Pozostało jeszcze 35% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane