Pracodawcy chcą rekompensat za straty z powodu zwolnień lekarskich

autor: Agata Szczepańska24.10.2018, 19:00
W zeszłym roku na zwolnieniach chorobowych Polacy spędzili 246 mln dni

W zeszłym roku na zwolnieniach chorobowych Polacy spędzili 246 mln dniźródło: ShutterStock

Koszt chorobowego powinien przejąć ZUS lub Fundusz Pracy – uważają pracodawcy. Przekonują, że obciążenia finansowe związane z nieobecnościami pracowników najdotkliwiej dotykają małe firmy, a pomoc państwa w ich ponoszeniu zapobiegnie rozwojowi szarej strefy.

Takie rozwiązanie zaproponowała Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego Województwa Lubelskiego, a za nią – Pracodawcy RP, którzy są za wdrożeniem planu pomocowego dla przedsiębiorców w całej Polsce. Powołują się przy tym na dane ZUS, z których wynika, że przeciętna długość absencji chorobowej w 2017 r. wyniosła 37,35 dnia na jedną osobę.

Ich zdaniem warto rozważyć refundację części lub całości świadczenia chorobowego ze środków Funduszu Pracy oraz pierwszeństwo w korzystaniu ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego na przeszkolenie rodzica powracającego do pracy z urlopu macierzyńskiego. Innymi rozwiązaniami, które proponują pracodawcy, są: przejęcie przez ZUS kosztów zwolnienia lekarskiego od pierwszego dnia niezdolności do pracy, uzależnienie prawa do urlopu wypoczynkowego od faktycznie przepracowanego okresu pracy czy też umożliwienie pracownicom w ciąży pracy zdalnej, przy wykorzystaniu pomocy z Funduszu Pracy.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (4)

 • Polak(2018-10-25 00:33) Zgłoś naruszenie 67

  Wała, praca wykańcza. Pracodawcy powinni jeszcze dopłacać pracownikom że szkodzą ich zdrowiu

  Odpowiedz
 • Lol(2018-10-25 06:48) Zgłoś naruszenie 43

  To jest kiepski pomysl bo -70% firm to kapital zagraniczny ergo maja kase sa tutaj bo jest tania sipa robocza. Skoro juz tu sa i nas wyzyskuja niech chociaz placa za chorobowe inaczej jespi przejdzie to na panstwo zaplaci kazdy z nas.

  Odpowiedz
 • Olo(2018-10-25 07:07) Zgłoś naruszenie 61

  ZUS pobiera składki więc niech płaci . Po co płacić na ZUS skoro za chorobowe w 98% i tak płaci pracodawca z własnej kieszeni .

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane