statystyki

Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe po przejęciu zakładu pracy przez nowego pracodawcę

autor: Izabela Nowacka09.08.2018, 10:42; Aktualizacja: 09.08.2018, 12:31
1 lipca 2018 r. nastąpiło przejęcie zakładu pracy na podstawie art. 23 1 kodeksu pracy. Jeden z przejętych pracowników zachorował w sierpniu

1 lipca 2018 r. nastąpiło przejęcie zakładu pracy na podstawie art. 23 1 kodeksu pracy. Jeden z przejętych pracowników zachorował w sierpniuźródło: ShutterStock

1 lipca 2018 r. nastąpiło przejęcie zakładu pracy na podstawie art. 23 1 kodeksu pracy. Jeden z przejętych pracowników zachorował w sierpniu. Jak ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego dla tego pracownika – czy przyjąć zarobki od poprzedniego pracodawcy? Kto będzie płatnikiem zasiłków w tym roku, skoro poprzedni pracodawca je wypłacał, a nowy nie jest do tego uprawniony?

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego przysługującego od nowego pracodawcy stanowi wynagrodzenie wypłacone za okres od sierpnia 2017 r. do lipca 2018 r., czyli wynagrodzenie wypłacone przez poprzedniego pracodawcę za okres od sierpnia 2017 r. do czerwca 2018 r. oraz wynagrodzenie wypłacone przez nowego pracodawcę za lipiec 2018 r.

Jakie skutki

W razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy (art. 23 1 kodeksu pracy). W wyniku przejęcia pracownicy kontynuują stosunek pracy na tych samych warunkach określonych w umowie o pracę. Przechodzą również ci, którzy w dniu przejęcia przebywają na zwolnieniach lekarskich lub urlopach związanych z rodzicielstwem.

Jak wyjaśnił SN w uzasadnieniu wyroku z 10 lipca 2014 r., sygn. akt II PK 250/13, konsekwencją takiego transferu jest zmiana pracodawcy i wstąpienie nabywcy zakładu w prawa oraz obowiązki zbywcy będącego do tej pory stroną w stosunkach pracy z załogą. Skutek ten następuje w chwili przejęcia zakładu z mocy prawa bez potrzeby dokonywania przez strony jakichkolwiek dodatkowych czynności, zwłaszcza rozwiazywania wcześniejszych i nawiązywania nowych stosunków pracy.

Dotychczasowe warunki pracy i płacy przejętego pracownika wiążą̨ nowego pracodawcę̨ do czasu ich wypowiedzenia, przy czym samo przejście zakładu lub jego części na nabywcę̨ nie może być przyczyną zmiany ani tym bardziej rozwiązania stosunku pracy. Skutek przejęcia zakładu lub jego części dotyczy jednak tylko stosunków pracy istniejących w dniu zmiany. Potem nowy pracodawca ma prawo rozwiązać stosunek pracy lub jego warunki ukształtować na nowo.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane