statystyki

Pracodawcy chcą rekompensat za straty z powodu zwolnień lekarskich

autor: Agata Szczepańska24.10.2018, 19:00
W zeszłym roku na zwolnieniach chorobowych Polacy spędzili 246 mln dni

W zeszłym roku na zwolnieniach chorobowych Polacy spędzili 246 mln dniźródło: ShutterStock

Koszt chorobowego powinien przejąć ZUS lub Fundusz Pracy – uważają pracodawcy. Przekonują, że obciążenia finansowe związane z nieobecnościami pracowników najdotkliwiej dotykają małe firmy, a pomoc państwa w ich ponoszeniu zapobiegnie rozwojowi szarej strefy.

Takie rozwiązanie zaproponowała Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego Województwa Lubelskiego, a za nią – Pracodawcy RP, którzy są za wdrożeniem planu pomocowego dla przedsiębiorców w całej Polsce. Powołują się przy tym na dane ZUS, z których wynika, że przeciętna długość absencji chorobowej w 2017 r. wyniosła 37,35 dnia na jedną osobę.

Ich zdaniem warto rozważyć refundację części lub całości świadczenia chorobowego ze środków Funduszu Pracy oraz pierwszeństwo w korzystaniu ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego na przeszkolenie rodzica powracającego do pracy z urlopu macierzyńskiego. Innymi rozwiązaniami, które proponują pracodawcy, są: przejęcie przez ZUS kosztów zwolnienia lekarskiego od pierwszego dnia niezdolności do pracy, uzależnienie prawa do urlopu wypoczynkowego od faktycznie przepracowanego okresu pracy czy też umożliwienie pracownicom w ciąży pracy zdalnej, przy wykorzystaniu pomocy z Funduszu Pracy.


Pozostało jeszcze 49% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (4)

 • Polak(2018-10-25 00:33) Zgłoś naruszenie 67

  Wała, praca wykańcza. Pracodawcy powinni jeszcze dopłacać pracownikom że szkodzą ich zdrowiu

  Odpowiedz
 • Olo(2018-10-25 07:07) Zgłoś naruszenie 61

  ZUS pobiera składki więc niech płaci . Po co płacić na ZUS skoro za chorobowe w 98% i tak płaci pracodawca z własnej kieszeni .

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Lol(2018-10-25 06:48) Zgłoś naruszenie 43

  To jest kiepski pomysl bo -70% firm to kapital zagraniczny ergo maja kase sa tutaj bo jest tania sipa robocza. Skoro juz tu sa i nas wyzyskuja niech chociaz placa za chorobowe inaczej jespi przejdzie to na panstwo zaplaci kazdy z nas.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane