statystyki

Firma nie zawsze musi czekać ze zwolnieniem pracownika na decyzję co do świadczenia rehabilitacyjnego

autor: Marcin Nagórek08.09.2018, 16:00
Zwolnienie

Po upływie okresu zasiłkowego może pojawić się niepewność, czy pracownik uzyska prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, czyli, czy będzie podlegał ochronie przez dalszy okres (nie dłuższy niż 3 miesiące).źródło: ShutterStock

Zgodność z prawem rozwiązania stosunku pracy w okresie między wyczerpaniem prawa do zasiłku chorobowego, a wydaniem ostatecznej decyzji w sprawie świadczenia rehabilitacyjnego uzależnione jest od treści tej decyzji. 

Były pracownik wniósł pozew o odszkodowanie od naszej spółki za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę. Zakończenie stosunku pracy nastąpiło bez wypowiedzenia z powodu zakończenia pobierania zasiłku chorobowego. Oświadczenie o rozwiązaniu umowy zostało wręczone 2 kwietnia br. Natomiast ostateczna decyzja odmowna dotycząca świadczenia rehabilitacyjnego była z 30 kwietnia br. i doręczono ją pracownikowi 2 maja. Czy postąpiliśmy prawidłowo? Zaznaczę przy tym, że pracownik był poinformowany, iż w razie otrzymania świadczenia cofniemy rozwiązanie umowy.

W art. 53 par. 1 pkt 1 kodeksu pracy (dalej: k.p.) ustawodawca postanowił, że pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, m.in. jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:

  • dłużej niż 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
  • dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.

A zatem, jeśli przyczyną usprawiedliwiającą nieobecność jest choroba pracownika, a pracownik jest zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej pół roku, okres ochronny będzie sumą:

  • okresu pobierania wynagrodzenia (zasadniczo 33 dni, a dla osób, które ukończyły 50. rok życia – 14 dni),
  • okresu pobierania zasiłku chorobowego (zasadniczo do 182 dni, a w przypadku gruźlicy lub niezdolności do pracy w trakcie ciąży – do 270 dni),
  • okresu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące.

Z art. 53 k.p. wynika też ważna zasada dla trwałości stosunku pracy. Mianowicie dopóki nie upłynie przewidziany prawem okres (którego upływ upoważni do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia), dopóty co do zasady nie można wypowiedzieć umowy o pracę (okres ochronny z art. 41 k.p.), chyba że ogłoszono upadłość lub likwidację pracodawcy (art. 41 1 k.p.). Dla przypomnienia, ze wspomnianego art. 41 k.p. wynika, że pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu, a także innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. O tym, ile okres ten ma trwać, mówi właśnie art. 53 k.p.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane