statystyki

Firma nie zawsze musi czekać ze zwolnieniem pracownika na decyzję co do świadczenia rehabilitacyjnego

autor: Marcin Nagórek08.09.2018, 16:00
Zwolnienie

Po upływie okresu zasiłkowego może pojawić się niepewność, czy pracownik uzyska prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, czyli, czy będzie podlegał ochronie przez dalszy okres (nie dłuższy niż 3 miesiące).źródło: ShutterStock

Zgodność z prawem rozwiązania stosunku pracy w okresie między wyczerpaniem prawa do zasiłku chorobowego, a wydaniem ostatecznej decyzji w sprawie świadczenia rehabilitacyjnego uzależnione jest od treści tej decyzji. 

Były pracownik wniósł pozew o odszkodowanie od naszej spółki za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę. Zakończenie stosunku pracy nastąpiło bez wypowiedzenia z powodu zakończenia pobierania zasiłku chorobowego. Oświadczenie o rozwiązaniu umowy zostało wręczone 2 kwietnia br. Natomiast ostateczna decyzja odmowna dotycząca świadczenia rehabilitacyjnego była z 30 kwietnia br. i doręczono ją pracownikowi 2 maja. Czy postąpiliśmy prawidłowo? Zaznaczę przy tym, że pracownik był poinformowany, iż w razie otrzymania świadczenia cofniemy rozwiązanie umowy.

W art. 53 par. 1 pkt 1 kodeksu pracy (dalej: k.p.) ustawodawca postanowił, że pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, m.in. jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:

  • dłużej niż 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
  • dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.

A zatem, jeśli przyczyną usprawiedliwiającą nieobecność jest choroba pracownika, a pracownik jest zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej pół roku, okres ochronny będzie sumą:

  • okresu pobierania wynagrodzenia (zasadniczo 33 dni, a dla osób, które ukończyły 50. rok życia – 14 dni),
  • okresu pobierania zasiłku chorobowego (zasadniczo do 182 dni, a w przypadku gruźlicy lub niezdolności do pracy w trakcie ciąży – do 270 dni),
  • okresu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące.

Z art. 53 k.p. wynika też ważna zasada dla trwałości stosunku pracy. Mianowicie dopóki nie upłynie przewidziany prawem okres (którego upływ upoważni do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia), dopóty co do zasady nie można wypowiedzieć umowy o pracę (okres ochronny z art. 41 k.p.), chyba że ogłoszono upadłość lub likwidację pracodawcy (art. 41 1 k.p.). Dla przypomnienia, ze wspomnianego art. 41 k.p. wynika, że pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu, a także innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. O tym, ile okres ten ma trwać, mówi właśnie art. 53 k.p.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane