statystyki

Jak liczyć odszkodowanie za skrócenie wypowiedzenia?

autor: Izabela Nowacka09.06.2018, 07:00
Kalendarz

Par. 9, par. 16 rozporządzenia z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. nr 2, poz. 14 ze zm.).źródło: ShutterStock

Zatrudniamy 50 osób. Pracownik mający od 15 lat umowę na czas nieokreślony otrzymał 31 maja 2018 r. wypowiedzenie w związku z ograniczeniem liczby stanowisk pracy (z przyczyn ekonomicznych). Staż pracownika uprawnia go do trzymiesięcznego wypowiedzenia. Wraz z oświadczeniem o wypowiedzeniu wręczyliśmy mu pismo o skróceniu okresu wypowiedzenia do jednego miesiąca oraz o zwolnieniu go z obowiązku wykonywania pracy w czerwcu. Pracownik otrzymywał wynagrodzenie w stawce godzinowej – 16 zł za godzinę – oraz premie regulaminowe w wysokości 10 proc. płacy zasadniczej. Jak obliczyć odszkodowanie za skrócenie okresu wypowiedzenia oraz wynagrodzenie za czas zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy?

Każda ze stron umowy o pracę może rozwiązać ją za wypowiedzeniem – rozwiązanie następuje wówczas z upływem okresu wypowiedzenia. Zgodnie z kodeksem pracy okres wypowiedzenia jest to okres, po upływie którego dopiero następuje rozwiązanie umowy zawartej na czas określony, nieokreślony lub na próbę. Długość okresu wymówienia umowy bezterminowej, a także zawartej na czas określony, zależy od stażu pracy u tego aktualnego pracodawcy i wynosi:

  • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,

  • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
  • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Zatrudnienie u danego pracodawcy to suma wszystkich okresów świadczenia pracy u niego na podstawie stosunku pracy, bez względu na jakiekolwiek przerwy w zatrudnieniu. Do stażu, od którego zależy długość okresu wypowiedzenia, wlicza się także sam okres wypowiedzenia umowy. Jeżeli np. w trakcie biegnącego miesięcznego okresu wypowiedzenia pracownikowi minęłyby 3 lata pracy, to okres wypowiedzenia umowy o pracę wydłuży się do trzech miesięcy. Do okresu zatrudnienia, wpływającego na długość okresu wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony, wlicza się zatrudnienie u poprzedniego pracodawcy: 1) jeżeli pracownik został przeniesiony do obecnego pracodawcy w trybie art. 23 1 k.p., 2) gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika (art. 36 par. 1 1 k.p.).


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane