statystyki

Jak liczyć odszkodowanie za skrócenie wypowiedzenia?

autor: Izabela Nowacka09.06.2018, 07:00
Kalendarz

Par. 9, par. 16 rozporządzenia z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. nr 2, poz. 14 ze zm.).źródło: ShutterStock

Zatrudniamy 50 osób. Pracownik mający od 15 lat umowę na czas nieokreślony otrzymał 31 maja 2018 r. wypowiedzenie w związku z ograniczeniem liczby stanowisk pracy (z przyczyn ekonomicznych). Staż pracownika uprawnia go do trzymiesięcznego wypowiedzenia. Wraz z oświadczeniem o wypowiedzeniu wręczyliśmy mu pismo o skróceniu okresu wypowiedzenia do jednego miesiąca oraz o zwolnieniu go z obowiązku wykonywania pracy w czerwcu. Pracownik otrzymywał wynagrodzenie w stawce godzinowej – 16 zł za godzinę – oraz premie regulaminowe w wysokości 10 proc. płacy zasadniczej. Jak obliczyć odszkodowanie za skrócenie okresu wypowiedzenia oraz wynagrodzenie za czas zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy?

Każda ze stron umowy o pracę może rozwiązać ją za wypowiedzeniem – rozwiązanie następuje wówczas z upływem okresu wypowiedzenia. Zgodnie z kodeksem pracy okres wypowiedzenia jest to okres, po upływie którego dopiero następuje rozwiązanie umowy zawartej na czas określony, nieokreślony lub na próbę. Długość okresu wymówienia umowy bezterminowej, a także zawartej na czas określony, zależy od stażu pracy u tego aktualnego pracodawcy i wynosi:

  • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,

  • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
  • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Zatrudnienie u danego pracodawcy to suma wszystkich okresów świadczenia pracy u niego na podstawie stosunku pracy, bez względu na jakiekolwiek przerwy w zatrudnieniu. Do stażu, od którego zależy długość okresu wypowiedzenia, wlicza się także sam okres wypowiedzenia umowy. Jeżeli np. w trakcie biegnącego miesięcznego okresu wypowiedzenia pracownikowi minęłyby 3 lata pracy, to okres wypowiedzenia umowy o pracę wydłuży się do trzech miesięcy. Do okresu zatrudnienia, wpływającego na długość okresu wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony, wlicza się zatrudnienie u poprzedniego pracodawcy: 1) jeżeli pracownik został przeniesiony do obecnego pracodawcy w trybie art. 23 1 k.p., 2) gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika (art. 36 par. 1 1 k.p.).


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane