statystyki

Jak obliczyć wynagrodzenie urlopowe dla pracownika wracającego po długiej chorobie

autor: Izabela Nowacka29.06.2018, 16:30
pracownik praca

Wymiar urlopu dla zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru jego czasu pracy, przy czym niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.źródło: ShutterStock

Pracownik wrócił do pracy po długotrwałym pobycie na zwolnieniu lekarskim od 18 października 2017 r. Wyczerpał cały okres zasiłkowy i przebywał przez ostatnie 3 miesiące na świadczeniu rehabilitacyjnym. Rozpoczął pracę 20 czerwca. Zwolnienie zakończyło się 18 czerwca, a 19 czerwca pracownik odbył badania kontrolne. Złożył wniosek o urlop wypoczynkowy od 25 czerwca do 6 lipca. Pracuje na 3/4 etatu (6 godzin dziennie).

Czy przysługuje mu urlop w pełnym wymiarze, mimo że od 1 stycznia 2018 r. był na długotrwałym zwolnieniu? Jak obliczyć należne mu wynagrodzenie urlopowe? Jego stała pensja wynosi 1600 zł, ponadto otrzymuje ruchome premie miesięczne – od sierpnia do października 2017 r. pracownik uzyskał premie w łącznej wysokości 600 zł, a w tym czasie przepracował w sumie 330 godzin. Premii za październik 2017 r. już nie otrzymał. Za czerwiec również nie nabędzie prawa do premii.

odpowiedź

Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Prawa do urlopu nie można się zrzec. Są dwa wymiary urlopu:

  • 20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
  • 26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Niepełny etat

Wymiar urlopu dla zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru jego czasu pracy, przy czym niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia. W przypadku zatrudnienia na 3/4 etatu przy co najmniej 10-letnim stażu urlop wynosi 20 dni (3/4 z 26 dni = 19,5 dnia; po zaokrągleniu 20 dni).

Urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy, chyba że pracownika, np. z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, obowiązuje obniżona norma dobowa. U pracownika niepełnoetatowego wymiar urlopu w ujęciu godzinowym to iloczyn liczby dni ustalonej zgodnie z wielkością etatu i 8 godzin. Jednak w zależności od rozkładu czasu pracy urlop może się wydłużyć w dniach. Udzielenie pracownikowi urlopu w dniu pracy w wymiarze godzinowym odpowiadającym części dobowego wymiaru czasu pracy jest dopuszczalne jedynie w przypadku, gdy część urlopu pozostała do wykorzystania jest niższa niż pełny dobowy wymiar czasu pracy pracownika w dniu, na który ma być udzielony urlop.

Urlop w wymiarze proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca roku kalendarzowego (lub okresu zatrudnienia w razie zatrudnienia na krótszy okres) stosuje się odpowiednio także do pracownika powracającego do pracy u dotychczasowego pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego po trwającym co najmniej miesiąc okresie:

  • urlopu bezpłatnego,
  • urlopu wychowawczego,
  • odbywania zasadniczej służby wojskowej lub jej form zastępczych, służby przygotowawczej, okresowej służby wojskowej, terytorialnej służby wojskowej pełnionej rotacyjnie, przeszkolenia wojskowego albo ćwiczeń wojskowych,
  • tymczasowego aresztowania,
  • odbywania kary pozbawienia wolności,
  • nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane