statystyki

Od października zmienią się druki wysyłane do PFRON

autor: Michalina Topolewska04.09.2018, 07:25; Aktualizacja: 04.09.2018, 10:47
Konieczne jest zmodyfikowanie wzorów druków, które firmy mają obowiązek przekazywać do PFRON

Konieczne jest zmodyfikowanie wzorów druków, które firmy mają obowiązek przekazywać do PFRONźródło: ShutterStock

 Pracodawcy będą wysyłać informacje i deklaracje do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) na nowych formularzach.

Ich wprowadzenie jest związane z wchodzącą w życie za miesiąc ustawą z 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1076).

Na mocy tej nowelizacji rozszerzona zostanie grupa podmiotów, która w przypadku osiągania 2 proc. wskaźnika zatrudnienia niepełnosprawnych pracowników będzie zwolniona z wpłat na PFRON. Dołączą do niej m.in. interwencyjne ośrodki preadopcyjne, kluby dziecięce oraz publiczne i niepubliczne inne formy wychowania przedszkolnego. Inna ważna zmiana związana jest z przyznawaniem ulg we wpłatach na PFRON, w tym z sankcjami, jakie grożą pracodawcom za nieprawidłowości przy ich udzielaniu.

W efekcie konieczne jest zmodyfikowanie wzorów druków, które firmy mają obowiązek przekazywać do PFRON. Ich zmianę przewidują dwa projekty rozporządzeń ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Pierwszy obejmuje wzory deklaracji składanych zarządowi funduszu przez pracodawców zobowiązanych do wpłat na PFRON. Drugi zaś określa druki rocznych i miesięcznych informacji o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych. W przypadku obu rozporządzeń formularze zostały dostosowane do zmian wynikających ze wspomnianej nowelizacji ustawy. Również część objaśnień wskazujących, jak należy wypełnić poszczególne rubryki, uzyskała nową treść.


Pozostało 21% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane