statystyki

Od października zmienią się druki wysyłane do PFRON

autor: Michalina Topolewska04.09.2018, 07:25; Aktualizacja: 04.09.2018, 10:47
Konieczne jest zmodyfikowanie wzorów druków, które firmy mają obowiązek przekazywać do PFRON

Konieczne jest zmodyfikowanie wzorów druków, które firmy mają obowiązek przekazywać do PFRONźródło: ShutterStock

 Pracodawcy będą wysyłać informacje i deklaracje do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) na nowych formularzach.

Ich wprowadzenie jest związane z wchodzącą w życie za miesiąc ustawą z 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1076).

Na mocy tej nowelizacji rozszerzona zostanie grupa podmiotów, która w przypadku osiągania 2 proc. wskaźnika zatrudnienia niepełnosprawnych pracowników będzie zwolniona z wpłat na PFRON. Dołączą do niej m.in. interwencyjne ośrodki preadopcyjne, kluby dziecięce oraz publiczne i niepubliczne inne formy wychowania przedszkolnego. Inna ważna zmiana związana jest z przyznawaniem ulg we wpłatach na PFRON, w tym z sankcjami, jakie grożą pracodawcom za nieprawidłowości przy ich udzielaniu.

W efekcie konieczne jest zmodyfikowanie wzorów druków, które firmy mają obowiązek przekazywać do PFRON. Ich zmianę przewidują dwa projekty rozporządzeń ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Pierwszy obejmuje wzory deklaracji składanych zarządowi funduszu przez pracodawców zobowiązanych do wpłat na PFRON. Drugi zaś określa druki rocznych i miesięcznych informacji o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych. W przypadku obu rozporządzeń formularze zostały dostosowane do zmian wynikających ze wspomnianej nowelizacji ustawy. Również część objaśnień wskazujących, jak należy wypełnić poszczególne rubryki, uzyskała nową treść.


Pozostało jeszcze 21% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane