statystyki

PFRON: Dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika także po przyjęciu go do pracy

autor: Michalina Topolewska21.08.2018, 17:00
Firma dostanie dopłatę, gdy orzeczenie zostanie wydane już po przyjęciu pracownika.

Firma dostanie dopłatę, gdy orzeczenie zostanie wydane już po przyjęciu pracownika.źródło: ShutterStock

Pracodawca może otrzymać dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika, który w momencie zatrudnienia nie miał orzeczenia potwierdzającego dysfunkcję zdrowotną, jeśli zostało ono wydane już po przyjęciu go do pracy.

Tak wynika z odpowiedzi udzielonej przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) na pytania związane z uzyskiwaniem subsydiów płacowych.

Co do zasady ich przyznanie jest uzależnione od tego, czy firma wykazuje tzw. efekt zachęty. Można go osiągnąć na przykład metodą ilościową. Sprowadza się to do pokazania, czy w momencie przyjmowania nowego podwładnego doszło do wzrostu zatrudnienia ogółem oraz pracowników niepełnosprawnych w stosunku do ostatnich 12 miesięcy.

Natomiast od lipca 2016 r. osiąganie efektu zachęty nie jest wymagane w odniesieniu do pracownika, którego niepełnosprawność powstała w trakcie zatrudnienia. Na taką możliwość wskazuje art. 26 ust. 6a ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 511 ze zm.).


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • niepełnosprawny(2018-08-21 21:38) Zgłoś naruszenie 40

    A za co ,ta banda krętaczy i kombinatorów,dostaje dofinansowanie ,do mojego wynagrodzenia, ja przecież pracuję,a ta banda tę pracę tylko robi nieznośną i wymaga więcej ,jak od zdrowego pracownika.To największe złodziejstwo przy otwartej kurtynie.Wykorzystywanie ludzi kalekich.Skandal.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane