statystyki

Rząd chce łatać dziury w budżecie pieniędzmi z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

autor: Łukasz Guza04.09.2018, 07:25; Aktualizacja: 04.09.2018, 07:49
Decyzja rządu o wydatkowaniu pieniędzy z FGŚP nie uwzględnia też innych, ustawowych zobowiązań funduszu.

Decyzja rządu o wydatkowaniu pieniędzy z FGŚP nie uwzględnia też innych, ustawowych zobowiązań funduszu.źródło: ShutterStock

Przepisy i sytuacja gospodarcza przemawiają za ograniczeniem wydatków z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych . Ale rząd chce w ten sposób łatać dziury w budżecie.

Wydawanie pieniędzy odkładanych przez pracowników na wypadek upadłości firm budzi coraz większy sprzeciw ze strony pracodawców i związków zawodowych. Podkreślają, że wykorzystywanie środków FGŚP np. na finansowanie lekarskich staży jest nie tylko sprzeczne z samym celem działalności FGŚP, ale także groźne ze względu na możliwe spowolnienie gospodarcze (brak pieniędzy na wypłaty w razie bankructwa firm). Nie uwzględnia też ustawowych zobowiązań funduszu, np. konieczności wypłat subsydiów płacowych w razie wyraźnego spadku obrotów przedsiębiorstw.

Potrzebne środki

W tym roku rząd zabierze z funduszu 2,1 mld zł na wypłatę świadczeń przedemerytalnych. Z wstępnego projektu budżetu na 2019 r. wynika, że kolejne 2,2 mld z FGŚP zostaną wydane na sfinansowanie specjalizacji i staży lekarzy i pielęgniarek, a 0,34 mld zł – na refundację wynagrodzeń pracowników młodocianych. W ciągu dwóch lat rząd wyda więc 4,6 mld zł, które pracownicy odkładali przez ok. 10 lat na tzw. czarną godzinę (bankructwo firmy i zaległości w wypłacie pensji). Z końcem 2019 r. na koncie funduszu pozostanie już tylko 638 mln zł wolnych środków.

– Co rząd zrobi, gdy wystąpi nagła potrzeba użycia FGŚP zgodnie z jego ustawowym przeznaczeniem, czyli na finansową ochronę pracowników upadających firm? Znakomita koniunktura polskiej gospodarki nie będzie przecież trwać wiecznie – podkreśla Business Centre Club.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane