statystyki

Rząd chce łatać dziury w budżecie pieniędzmi z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

autor: Łukasz Guza04.09.2018, 07:25; Aktualizacja: 04.09.2018, 07:49
Decyzja rządu o wydatkowaniu pieniędzy z FGŚP nie uwzględnia też innych, ustawowych zobowiązań funduszu.

Decyzja rządu o wydatkowaniu pieniędzy z FGŚP nie uwzględnia też innych, ustawowych zobowiązań funduszu.źródło: ShutterStock

Przepisy i sytuacja gospodarcza przemawiają za ograniczeniem wydatków z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych . Ale rząd chce w ten sposób łatać dziury w budżecie.

Wydawanie pieniędzy odkładanych przez pracowników na wypadek upadłości firm budzi coraz większy sprzeciw ze strony pracodawców i związków zawodowych. Podkreślają, że wykorzystywanie środków FGŚP np. na finansowanie lekarskich staży jest nie tylko sprzeczne z samym celem działalności FGŚP, ale także groźne ze względu na możliwe spowolnienie gospodarcze (brak pieniędzy na wypłaty w razie bankructwa firm). Nie uwzględnia też ustawowych zobowiązań funduszu, np. konieczności wypłat subsydiów płacowych w razie wyraźnego spadku obrotów przedsiębiorstw.

Potrzebne środki

W tym roku rząd zabierze z funduszu 2,1 mld zł na wypłatę świadczeń przedemerytalnych. Z wstępnego projektu budżetu na 2019 r. wynika, że kolejne 2,2 mld z FGŚP zostaną wydane na sfinansowanie specjalizacji i staży lekarzy i pielęgniarek, a 0,34 mld zł – na refundację wynagrodzeń pracowników młodocianych. W ciągu dwóch lat rząd wyda więc 4,6 mld zł, które pracownicy odkładali przez ok. 10 lat na tzw. czarną godzinę (bankructwo firmy i zaległości w wypłacie pensji). Z końcem 2019 r. na koncie funduszu pozostanie już tylko 638 mln zł wolnych środków.

– Co rząd zrobi, gdy wystąpi nagła potrzeba użycia FGŚP zgodnie z jego ustawowym przeznaczeniem, czyli na finansową ochronę pracowników upadających firm? Znakomita koniunktura polskiej gospodarki nie będzie przecież trwać wiecznie – podkreśla Business Centre Club.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane