statystyki

Składki na FGŚP także za krewnych i powinowatych

autor: Izabela Nowacka14.09.2017, 11:12; Aktualizacja: 14.09.2017, 12:04
Składkę na FGŚP ustala się od wypłat stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe bez stosowania ograniczenia co do rocznej podstawy tych składek (limit 30-krotności)

Składkę na FGŚP ustala się od wypłat stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe bez stosowania ograniczenia co do rocznej podstawy tych składek (limit 30-krotności)źródło: ShutterStock

Od 5 września weszły w życie nowe przepisy, które zlikwidowały zwolnienie z opłacania należności na fundusz za najbliższych. Przysługuje ono w odniesieniu do innych kategorii pracowników.

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy szeroko o zmianach w ustawie o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (dalej: ustawa o ochronie roszczeń). Dzisiaj skupiamy się na kwestii związanej z opłacaniem składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (dalej: FGŚP) za pracowników. Od 5 września 2017 r. w wyniku nowelizacji ustawy rozszerzona została definicja pracownika, co przełożyło się na obowiązek opłacania składek za grupę osób dotychczas nieobjętych ochroną roszczeń pracowniczych.

Kto płatnikiem

Obowiązek odprowadzania składek na FGŚP wynika z powołanej już na wstępie ustawy o ochronie roszczeń, która reguluje zasady, zakres i tryb ochrony roszczeń pracowniczych w razie niemożności ich zaspokojenia z powodu niewypłacalności pracodawcy. Ustawa ta odnosi się do pracodawców, wobec których, w uproszczeniu, może być ogłoszona upadłość lub którym grozi likwidacja.

Składki na fundusz opłacają więc wyłącznie ci płatnicy składek, którzy są pracodawcami w rozumieniu przepisów powołanej ustawy, a więc:


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane