statystyki

Więcej uprawnionych i świadczeń zaspokojonych z FGŚP

autor: Karolina Topolska31.08.2017, 09:01; Aktualizacja: 31.08.2017, 09:28
Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych wypłaci wyższe kwoty pracownikom niewypłacalnych firm, a w sytuacji faktycznego zaprzestania działalności przez pracodawcę pomoc finansowa ma przyjść szybciej.

Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych wypłaci wyższe kwoty pracownikom niewypłacalnych firm, a w sytuacji faktycznego zaprzestania działalności przez pracodawcę pomoc finansowa ma przyjść szybciej.źródło: ShutterStock

Nowe przepisy o trzy miesiące wydłużają okres, w którym ustanie zatrudnienia uprawnia do świadczeń z funduszu. Pozwolą też na wypłatę ekwiwalentów urlopowych nawet za dwa lata.

Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych wypłaci wyższe kwoty pracownikom niewypłacalnych firm, a w sytuacji faktycznego zaprzestania działalności przez pracodawcę pomoc finansowa ma przyjść szybciej. To cele ustawy z 20 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. poz. 1557), która wchodzi w życie już 5 września.

Kto i jak skorzysta

Jedną z najważniejszych zmian wynikających z nowelizacji jest wydłużenie – z 9 do 12 miesięcy – okresów referencyjnych, w których musi ustać stosunek pracy podwładnego, aby nabył on prawo do świadczeń z FGŚP. W efekcie m.in. wynagrodzenia: za pracę, chorobowe i urlopowe oraz dodatki wyrównawcze (przysługujące w związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową) zostaną opłacone z funduszu za okres trzech miesięcy przed datą wystąpienia niewypłacalności albo ustania stosunku pracy, jeśli to ostatnie przypada w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy poprzedzających datę wystąpienia niewypłacalności pracodawcy. Nowością jest także, że w razie oddalenia przez sąd wniosku o ogłoszenie upadłości, gdy majątek pracodawcy nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania lub wystarcza tylko na to albo gdy jest on tak obciążony (np. hipoteką), że pozostała część nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania, do świadczeń tych uprawni ustanie stosunku pracy również w okresie nie dłuższym niż 4 miesiące po dacie wystąpienia niewypłacalności. Takie same okresy, tj. 12- i 4-miesięczny – ale już bez 3-miesięcznego ograniczenia wysokości wypłat i warunku co do oddalenia wniosku o upadłość – znajdą zastosowanie, gdy chodzi o wypłaty z FGŚP na poczet odpraw pieniężnych, ekwiwalentów za urlop i odszkodowań za skrócenie okresu wypowiedzenia.

Ważną zmianą jest także rozszerzenie katalogu niezaspokojonych świadczeń pracowniczych, które są pokrywane z FGŚP, o ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Obecnie fundusz pokrywa tylko ekwiwalent za urlop należny za rok kalendarzowy, w którym ustał stosunek pracy. W wyniku nowelizacji wypłata obejmie również równoważnik pieniężny za urlop za rok poprzedzający ten, w którym kończy się zatrudnienie.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane