statystyki

Nowe wnioski o wypłaty z FGŚP

autor: Łukasz Guza06.07.2017, 07:19; Aktualizacja: 06.07.2017, 09:43

Do indywidualnego wniosku o wypłatę zaległych pensji ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) trzeba będzie dołączać m.in. świadectwo pracy oraz odpis prawomocnego orzeczenia zasądzającego należności na rzecz pracownika. Tak wynika z projektu rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej w sprawie wykazów, wniosków i wypłaty świadczeń z FGŚP. Dostosowuje ono przepisy do projektu nowelizacji ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, nad którym pracuje obecnie Sejm. Nowe wzory wniosku o wypłatę świadczeń z funduszu i zbiorczych wykazów niezaspokojonych roszczeń uwzględniają więc m.in. rozszerzenie katalogu świadczeń, jakie mogą być pokrywane ze środków funduszu (ekwiwalent za urlop w szerszym zakresie), oraz wydłużenie okresów referencyjnych (od których zależy łączna wysokość świadczeń, jakie można uzyskać z FGŚP).

W porównaniu z obowiązującym rozporządzeniem zmienią się też niektóre, bardziej szczegółowe rozwiązania. Doprecyzowana zostanie lista dokumentów, jakie trzeba dołączać do wykazów i wniosków. Obecnie wywołuje ona wątpliwości (wnioskodawcy dowolnie interpretują przepisy i kwestionują konieczność dołączania np. świadectwa pracy lub wyroku sądu w sprawie należności płacowych).

Nowe przepisy regulują też zasady składania wspomnianych dokumentów i przekazywania świadczeń dla uprawnionych. Jeśli marszałek województwa potwierdzi zgodność wykazu z przepisami, przekaże dwa egzemplarze tego dokumentu podmiotowi, który go złożył (czyli np. syndykowi), oraz wpłaci na jego rachunek środki finansowe, a ten wypłaci je uprawnionym pracownikom (nie później niż w ciągu siedmiu dni od ich otrzymania). W ciągu 15 dni syndyk będzie musiał zwrócić marszałkowi jeden egzemplarz wykazu, który ma zawierać potwierdzenie otrzymania świadczeń przez uprawnione osoby (pracowników). W przypadku wniosku indywidualnego marszałek województwa poinformuje zatrudnionego o wysokości należności zatwierdzonych do wypłaty ze środków FGŚP i jej terminie (na rachunek wskazany przez pracownika). 

Etap legislacyjny


Pozostało 2% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane