statystyki

Schronisko zapewni bezdomnym usługi opiekuńcze

autor: Michalina Topolewska11.01.2018, 20:00
Projekt ustawy wydłuża okres, w którym wszystkie działające obecnie placówki dla bezdomnych muszą dostosować się do wyznaczonych standardów.

Projekt ustawy wydłuża okres, w którym wszystkie działające obecnie placówki dla bezdomnych muszą dostosować się do wyznaczonych standardów.źródło: ShutterStock

Samorządy oraz organizacje pozarządowe będą mogły zakładać placówki zapewniające pobyt bezdomnym, którzy wymagają częściowej pomocy i opieki w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych. Taką możliwość przewiduje projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej, którym wczoraj zajmowała się w Sejmie komisja polityki społecznej i rodziny.

Obecnie osoby bez stałego miejsca zamieszkania mogą uzyskać wsparcie w schronisku, ogrzewalni lub noclegowni. Gdy nowelizacja wejdzie w życie (ma to nastąpić po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw), dołączy do nich schronisko z usługami opiekuńczymi.

W szczególnie uzasadnionych przypadkach w takiej placówce gmina będzie mogła też umieścić bezdomnego, który posiada decyzję kierującą do domu pomocy społecznej, ale nie może w nim zamieszkać ze względu na brak wolnych miejsc. Jego pobyt w schronisku z usługami opiekuńczymi nie będzie mógł jednak trwać dłużej niż cztery miesiące.


Pozostało 33% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane