statystyki

Nowe placówki dla bezdomnych

autor: Michalina Topolewska12.02.2018, 07:15; Aktualizacja: 12.02.2018, 08:08
Ustawa zawiera regulacje, które mają zapobiegać podszywaniu się pod nowy typ schroniska przez placówki zapewniające całodobową opiekę.

Ustawa zawiera regulacje, które mają zapobiegać podszywaniu się pod nowy typ schroniska przez placówki zapewniające całodobową opiekę.źródło: ShutterStock

Samorządy oraz podmioty niepubliczne będą mogły zakładać schroniska z usługami opiekuńczymi. Będą w nich mogli przebywać bezdomni, którzy nie wymagają specjalistycznej pomocy medycznej lub całodobowej opieki.

Taką możliwość przewiduje ustawa z 8 lutego 2018 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej, która została uchwalona przez Sejm. Tym samym lista placówek, która oferują tymczasowe schronienie bezdomnym, rozszerzy się i oprócz schronisk, ogrzewalni i noclegowni będzie zawierać właśnie schroniska z usługami opiekuńczymi.

W nowym typie placówki będą mogli przebywać bezdomni, którzy z uwagi na wiek czy niepełnosprawność wymagają tylko częściowej opieki. Jedyny wyjątek od tej reguły dotyczy osób, które wymagają całodobowej opieki i mają skierowanie do domu pomocy społecznej, ale nie mogą w nim zamieszkać ze względu na brak wolnych miejsc. Taka osoba w oczekiwaniu na umieszczenie również będzie mogła przebywać w schronisku z usługami opiekuńczymi, przy czym nie dłużej niż przez cztery miesiące.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane