statystyki

Umowa z pośrednikiem nie uchroni przed odprowadzaniem składek do ZUS

autor: Paulina Szewioła25.09.2017, 17:00
Sędzia zwrócił uwagę, że przepisy uprawniają lekarzy do pozostawania w stosunku pracy i jednoczesnego prowadzenia działalności gospodarczej jako indywidualnej praktyki lekarskiej.

Sędzia zwrócił uwagę, że przepisy uprawniają lekarzy do pozostawania w stosunku pracy i jednoczesnego prowadzenia działalności gospodarczej jako indywidualnej praktyki lekarskiej.źródło: ShutterStock

Placówka musi odprowadzać składki za swojego lekarza, który zawarł z inną firmą umowę jako prowadzący działalność gospodarczą, ale na jej podstawie nadal świadczy usługi na rzecz szpitala pracodawcy – uznał Sąd Najwyższy.

SN po raz kolejny zajął się często spotykanym sposobem omijania przepisów stosowanych obecnie przez wiele szpitali. Chodzi o praktykę zatrudniania etatowych pracowników medycznych, w tym lekarzy, po godzinach przez zewnętrzną firmę. W rzeczywistości przez cały czas wykonują oni pracę w tej samej placówce, jednak wynagrodzenie z drugiej spółki nie jest już oskładkowane.

Tak też było w dwóch sprawach, które niedawno wspólnie rozpoznawał SN. Dotyczyły one pracowników medycznych (lekarzy, ratownika medycznego i technika elektroradiologii), którzy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawarli umowy z podmiotem zewnętrznym. Na ich podstawie udzielali świadczeń zdrowotnych na obszarze szpitala, w którym byli już zatrudnieni na etacie. Usługi te były co prawda świadczone poza godzinami pracy, jednak ich zakres był zbieżny z obowiązkami pracowniczymi.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane