statystyki

Umowa z pośrednikiem nie uchroni przed odprowadzaniem składek do ZUS

autor: Paulina Szewioła25.09.2017, 17:00
Sędzia zwrócił uwagę, że przepisy uprawniają lekarzy do pozostawania w stosunku pracy i jednoczesnego prowadzenia działalności gospodarczej jako indywidualnej praktyki lekarskiej.

Sędzia zwrócił uwagę, że przepisy uprawniają lekarzy do pozostawania w stosunku pracy i jednoczesnego prowadzenia działalności gospodarczej jako indywidualnej praktyki lekarskiej.źródło: ShutterStock

Placówka musi odprowadzać składki za swojego lekarza, który zawarł z inną firmą umowę jako prowadzący działalność gospodarczą, ale na jej podstawie nadal świadczy usługi na rzecz szpitala pracodawcy – uznał Sąd Najwyższy.

SN po raz kolejny zajął się często spotykanym sposobem omijania przepisów stosowanych obecnie przez wiele szpitali. Chodzi o praktykę zatrudniania etatowych pracowników medycznych, w tym lekarzy, po godzinach przez zewnętrzną firmę. W rzeczywistości przez cały czas wykonują oni pracę w tej samej placówce, jednak wynagrodzenie z drugiej spółki nie jest już oskładkowane.

Tak też było w dwóch sprawach, które niedawno wspólnie rozpoznawał SN. Dotyczyły one pracowników medycznych (lekarzy, ratownika medycznego i technika elektroradiologii), którzy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawarli umowy z podmiotem zewnętrznym. Na ich podstawie udzielali świadczeń zdrowotnych na obszarze szpitala, w którym byli już zatrudnieni na etacie. Usługi te były co prawda świadczone poza godzinami pracy, jednak ich zakres był zbieżny z obowiązkami pracowniczymi.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane