statystyki

Składki do ZUS: Nowa ulga zwiększy samozatrudnienie

autor: Bożena Wiktorowska27.09.2017, 19:00
Także NSZZ „Solidarność” krytukuje nowe rozwiązania.

Także NSZZ „Solidarność” krytukuje nowe rozwiązania.źródło: ShutterStock

Wydłużenie z dwóch do trzech lat możliwości opłacania preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne przez firmy może ograniczyć wpływy do ZUS. Przeciwne pomysłowi resortu pracy są organizacje związkowe zasiadające w Radzie Dialogu Społecznego.

Związkowcy nieustannie domagają się, żeby przedsiębiorcy płacili składki na ubezpieczenie społeczne od każdej zarobionej złotówki. Tak jak ma to miejsce w przypadku pracowników. Tak więc propozycja nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 963 ze zm.) wzbudziła zdecydowany sprzeciw działaczy. Resort pracy chce, by w czasie pierwszych 24 miesięcy firmy płaciły składki od kwoty nie niższej niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. Natomiast w trzecim roku podstawa oskładkowania nie będzie mogła być niższa niż 60 proc. płacy minimalnej.

– Problemem jest przeżywalność firm po upływie dwóch lat. I dlatego z ośmiu różnych wariantów wybraliśmy ten najbardziej optymalny. I to ze względu na system ubezpieczeń społecznych – przekonywał partnerów społecznych Marcin Zieleniecki, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane