statystyki

Dofinansowanie dojazdów do pracy bez składek do ZUS

autor: Marcin Nagórek30.07.2017, 11:30
Wyłączenie konieczności naliczania składek od dofinansowania dojazdów potwierdza ZUS.

Wyłączenie konieczności naliczania składek od dofinansowania dojazdów potwierdza ZUS.źródło: ShutterStock

Prowadzę zakład produkcyjny. Pracownicy dojeżdżają do pracy z odległych miejsc. Chciałem zapewnić im dojazd, np. jednym busem, ale za częściową odpłatnością z ich strony. Ja poniósłbym większość kosztów. Czy taka pomoc finansowa będzie podlegała oskładkowaniu?

Nie. Dofinansowanie dojazdów do pracy trzeba traktować w kategorii przysporzenia majątkowego, jakie powstaje po stronie pracowników. Zgodnie zaś z przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych przychód pracownika stanowi podstawę oskładkowania. Istnieją jednak wyjątki określone w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Z par. 2 ust. 1 pkt 26 tego rozporządzenia wynika, że oskładkowaniu nie podlegają korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług oraz korzystaniu z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji.

Warto w tym miejscu również przywołać stanowisko Sądu Najwyższego zawarte w wyroku z 2 grudnia 2009 r. (sygn. akt I UK 201/09), w którym zaakcentowano, że skoro z treści par. 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia wynika, że podstawy wymiaru składek nie stanowią przychody w postaci korzyści materialnych wynikających z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu polegające między innymi na korzystaniu z odpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji, to do materii normatywnej tych aktów lub przepisów prawa pracy należy określanie tego rodzaju korzyści materialnych, które są wyłączone z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.


Pozostało jeszcze 46% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane