statystyki

Dofinansowanie dojazdów do pracy bez składek do ZUS

autor: Marcin Nagórek30.07.2017, 11:30
Wyłączenie konieczności naliczania składek od dofinansowania dojazdów potwierdza ZUS.

Wyłączenie konieczności naliczania składek od dofinansowania dojazdów potwierdza ZUS.źródło: ShutterStock

Prowadzę zakład produkcyjny. Pracownicy dojeżdżają do pracy z odległych miejsc. Chciałem zapewnić im dojazd, np. jednym busem, ale za częściową odpłatnością z ich strony. Ja poniósłbym większość kosztów. Czy taka pomoc finansowa będzie podlegała oskładkowaniu?

Nie. Dofinansowanie dojazdów do pracy trzeba traktować w kategorii przysporzenia majątkowego, jakie powstaje po stronie pracowników. Zgodnie zaś z przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych przychód pracownika stanowi podstawę oskładkowania. Istnieją jednak wyjątki określone w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Z par. 2 ust. 1 pkt 26 tego rozporządzenia wynika, że oskładkowaniu nie podlegają korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług oraz korzystaniu z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji.

Warto w tym miejscu również przywołać stanowisko Sądu Najwyższego zawarte w wyroku z 2 grudnia 2009 r. (sygn. akt I UK 201/09), w którym zaakcentowano, że skoro z treści par. 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia wynika, że podstawy wymiaru składek nie stanowią przychody w postaci korzyści materialnych wynikających z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu polegające między innymi na korzystaniu z odpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji, to do materii normatywnej tych aktów lub przepisów prawa pracy należy określanie tego rodzaju korzyści materialnych, które są wyłączone z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane