statystyki

Ubezpieczenie NNW bez składek ZUS, gdy pracownik ponosi część kosztów

autor: Marcin Nagórek27.07.2017, 10:47; Aktualizacja: 27.07.2017, 11:03
Koszty ubezpieczenia będą zwolnione z oskładkowania nie w każdym przypadku, ale tylko wtedy, gdy pracownicy będą je współfinansować, a samo ubezpieczenie jako bonus dla pracowników będzie przewidziane w akcie wewnętrznym firmy.

Koszty ubezpieczenia będą zwolnione z oskładkowania nie w każdym przypadku, ale tylko wtedy, gdy pracownicy będą je współfinansować, a samo ubezpieczenie jako bonus dla pracowników będzie przewidziane w akcie wewnętrznym firmy.źródło: ShutterStock

Prowadzę małą firmę. Jako pracodawca chcę kupić ubezpieczenie grupowe NNW dla pracowników. Mam dwie koncepcje jego finansowania – albo będę płacił w całości te składki, albo w pewnej części pracownicy będą partycypować w ich kosztach. Moim zdaniem osiągną wtedy przychód, który będzie zwolniony ze składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Czy mam rację?

Odpowiedź na to pytanie zależy od sposobu finansowania tych składek.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia w stosunku pracy. Wynika to z art. 18 ust. 1 i art. 20 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, z wyłączeniem jednak określonych przychodów. Chodzi tu m.in. o przychody wymienione w par. 2 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Jest to katalog zamknięty. Z kolei z par. 1 rozporządzenia wynika, że podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany przez pracowników u pracodawcy z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane