Ubezpieczenie NNW bez składek ZUS, gdy pracownik ponosi część kosztów

autor: Marcin Nagórek27.07.2017, 10:47; Aktualizacja: 27.07.2017, 11:03
Koszty ubezpieczenia będą zwolnione z oskładkowania nie w każdym przypadku, ale tylko wtedy, gdy pracownicy będą je współfinansować, a samo ubezpieczenie jako bonus dla pracowników będzie przewidziane w akcie wewnętrznym firmy.

Koszty ubezpieczenia będą zwolnione z oskładkowania nie w każdym przypadku, ale tylko wtedy, gdy pracownicy będą je współfinansować, a samo ubezpieczenie jako bonus dla pracowników będzie przewidziane w akcie wewnętrznym firmy.źródło: ShutterStock

Prowadzę małą firmę. Jako pracodawca chcę kupić ubezpieczenie grupowe NNW dla pracowników. Mam dwie koncepcje jego finansowania – albo będę płacił w całości te składki, albo w pewnej części pracownicy będą partycypować w ich kosztach. Moim zdaniem osiągną wtedy przychód, który będzie zwolniony ze składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Czy mam rację?

Odpowiedź na to pytanie zależy od sposobu finansowania tych składek.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia w stosunku pracy. Wynika to z art. 18 ust. 1 i art. 20 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, z wyłączeniem jednak określonych przychodów. Chodzi tu m.in. o przychody wymienione w par. 2 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Jest to katalog zamknięty. Z kolei z par. 1 rozporządzenia wynika, że podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany przez pracowników u pracodawcy z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane