statystyki

Brak jednolitych zasad dotyczących przechowywania dokumentów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy

autor: Maciej Ambroziewicz27.04.2017, 07:38; Aktualizacja: 27.04.2017, 08:24
dokumenty, urząd, archiwum

Przepisy prawa pracy nie określają jednolitego sposobu postępowania z dokumentacją bhp w przypadku likwidacji lub upadłości zakładu pracy.źródło: ShutterStock

Pracodawca podjął decyzję o likwidacji zakładu pracy. Co w takim przypadku powinien zrobić ze zgromadzonymi dokumentami z zakresu bhp?

Przepisy prawa pracy nie określają jednolitego sposobu postępowania z dokumentacją bhp w przypadku likwidacji lub upadłości zakładu pracy. Inaczej bowiem traktowana jest dokumentacja osobowa i płacowa, którą pracodawca jest bezwzględnie obowiązany przekazać podmiotowi prowadzącemu działalność w dziedzinie jej przechowywania, a inaczej dokumentacja bhp, która jedynie w ograniczonym zakresie powinna zostać przekazana właściwemu państwowemu inspektorowi sanitarnemu oraz właściwemu wojewódzkiemu ośrodkowi medycyny pracy.

50 lat na potwierdzanie prawa do emerytury

Artykuł 125a ust. 4 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zobowiązuje płatnika składek do przechowywania list płac, kart wynagrodzeń albo innych dowodów, na których podstawie może nastąpić ustalenie podstawy wymiaru emerytury lub renty, przez 50 lat od dnia zakończenia przez ubezpieczonego pracy u danego płatnika.

Pracodawca postawiony w stan likwidacji lub ogłaszający upadłość jest zobowiązany zgodnie z art. 51u ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach wskazać wyspecjalizowany podmiot, któremu dokumentacja zostanie przekazana do dalszego przechowywania. Musi zapewnić na ten cel środki finansowe na czas, jaki pozostał do końca 50-letniego okresu przechowywania liczonego:

wod dnia zakończenia pracy u danego pracodawcy – dla dokumentacji osobowej;


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane