statystyki

Rząd ogranicza wydatki na bhp

autor: Bożena Wiktorowska24.05.2017, 08:59; Aktualizacja: 24.05.2017, 11:48
BHP, praca, bezpieczeństwo, robotnik

Rząd ogranicza wydatki na bhpźródło: ShutterStock

Tylko raz w roku będzie można się ubiegać o wsparcie na prewencję finansowane ze środków ZUS. Pracodawcom nie podoba się, że szansę będą mieć tylko firmy, które wygrają konkurs.

Od przyszłego roku zmienią się zasady dofinansowania przez ZUS prewencji wypadkowej. Podstawą ubiegania się przez przedsiębiorców o wsparcie będzie konkurs ogłaszany przez prezesa ZUS. Ocena strony merytorycznej wniosków – na mocy ustawy – zostanie powierzona Centralnemu Instytutowi Ochrony Pracy – Państwowemu Instytutowi Badawczemu. Przeciwko monopolowi jednej instytucji protestują pracodawcy.

Tylko konkurs

Kiedy w 2013 r. ZUS uruchomił „Program dofinansowania przedsiębiorstw” na działalność związaną z zapobieganiem wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym, złożono tylko siedem wniosków. Jednak z roku na rok liczba chętnych rosła. W okresie pomiędzy styczniem a grudniem 2015 r. liczba wniosków wpływających od płatników zwiększyła się ponad 10-krotnie. Do 31 grudnia 2015 r. wpłynęło ponad 4300 wniosków. Ale rekord padł w ubiegłym roku. Do grudnia liczba zgłoszeń przekroczyła 9 tys. Ponieważ obowiązywała zasada, kto pierwszy, ten lepszy, więc zawarto umowy tylko z tymi, którzy wnioski złożyli w styczniu. Z tego też powodu resort pracy zaproponował wprowadzenie konkursu. Będzie on ogłaszany corocznie przez prezesa zakładu. Przy okazji wskazano, że obecnie obowiązujący art. 37 ust. 2 pkt 1 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1242 ze zm.) nie określa trybu przekazywania pieniędzy na ten cel. „Z uwagi na wydatkowanie środków publicznych i ich systematyczny wzrost, zasadne jest unormowanie trybu i zasad dofinansowania na poziomie aktu prawa powszechnie obowiązującego” – czytamy w opinii. Ale okazuje się, że pomysł konkursu nie przypadł do gustu pracodawcom.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane