statystyki

Niesłyszącemu pracownikowi trzeba zapewnić sygnalizację świetlną

autor: Maciej Ambroziewicz16.04.2017, 14:00
nadgodziny, praca, pracownik, szef, pracodawca

W celu dostosowania stanowiska pracy pracodawca może się zwrócić o pomoc do lekarza medycyny pracy, z którym ma podpisaną umowę na profilaktyczną opiekę lekarską nad pracownikamiźródło: ShutterStock

Planujemy zatrudnić pracownika z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności o symbolu 03-L (zaburzenia słuchu) do pracy w dziale produkcyjnym. W jaki sposób powinniśmy dostosować jego stanowisko pracy, aby wypełnić obowiązki związane z bhp?

Stanowisko pracy pracownika produkcyjnego, którego niepełnosprawność jest związana z ograniczeniami słuchu, powinno być dostosowane pod względem technicznym w sposób zapewniający świetlne sygnalizowanie istniejących lub mogących wystąpić zagrożeń.

Zgodnie z art. 207 par. 2 kodeksu pracy pracodawca jest zobowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie im bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. W szczególności zobowiązany jest organizować pracę w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy, zapewniać przestrzeganie w zakładzie pracy przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, wydawać polecenia usunięcia uchybień w tym zakresie oraz kontrolować wykonanie tych poleceń, a także reagować na potrzeby w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy oraz dostosowywać środki podejmowane w celu doskonalenia istniejącego poziomu ochrony zdrowia i życia pracowników, biorąc pod uwagę zmieniające się warunki wykonywania pracy.

W myśl art. 4 ust. 5 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych posiadanie orzeczenia o znacznym albo umiarkowanym stopniu niepełnosprawności nie wyklucza możliwości zatrudnienia takiej osoby u pracodawcy niezapewniającego warunków pracy chronionej, gdy stanowisko pracy jest przystosowane do potrzeb osoby niepełnosprawnej albo zatrudnienie ma formę telepracy.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane