statystyki

Niesłyszącemu pracownikowi trzeba zapewnić sygnalizację świetlną

autor: Maciej Ambroziewicz16.04.2017, 14:00
nadgodziny, praca, pracownik, szef, pracodawca

W celu dostosowania stanowiska pracy pracodawca może się zwrócić o pomoc do lekarza medycyny pracy, z którym ma podpisaną umowę na profilaktyczną opiekę lekarską nad pracownikamiźródło: ShutterStock

Planujemy zatrudnić pracownika z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności o symbolu 03-L (zaburzenia słuchu) do pracy w dziale produkcyjnym. W jaki sposób powinniśmy dostosować jego stanowisko pracy, aby wypełnić obowiązki związane z bhp?

Stanowisko pracy pracownika produkcyjnego, którego niepełnosprawność jest związana z ograniczeniami słuchu, powinno być dostosowane pod względem technicznym w sposób zapewniający świetlne sygnalizowanie istniejących lub mogących wystąpić zagrożeń.

Zgodnie z art. 207 par. 2 kodeksu pracy pracodawca jest zobowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie im bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. W szczególności zobowiązany jest organizować pracę w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy, zapewniać przestrzeganie w zakładzie pracy przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, wydawać polecenia usunięcia uchybień w tym zakresie oraz kontrolować wykonanie tych poleceń, a także reagować na potrzeby w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy oraz dostosowywać środki podejmowane w celu doskonalenia istniejącego poziomu ochrony zdrowia i życia pracowników, biorąc pod uwagę zmieniające się warunki wykonywania pracy.

W myśl art. 4 ust. 5 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych posiadanie orzeczenia o znacznym albo umiarkowanym stopniu niepełnosprawności nie wyklucza możliwości zatrudnienia takiej osoby u pracodawcy niezapewniającego warunków pracy chronionej, gdy stanowisko pracy jest przystosowane do potrzeb osoby niepełnosprawnej albo zatrudnienie ma formę telepracy.


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane