Dodatkowe 45 mln zł uzyskało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na wsparcie organizacji pracujących na rzecz niepełnosprawnych - dowiedziała się PAP w resorcie. Pieniądze trafią do PFRON i wesprą prawie 100 tys. osób z niepełnosprawnościami.

Wiceminister rodziny i pracy Krzysztof Michałkiewicz, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, powiedział PAP w piątek, że komisja finansów na jego wniosek poparty przez Radę Funduszu zgodziła się na uruchomienie dodatkowych środków dla PFRON - 57 mln zł.

Większość - 45 mln zł - zostanie przeznaczona na konkurs "Kurs na samodzielność", skierowany do organizacji pozarządowych, które zajmują się wsparciem osób z niepełnosprawnościami. W tym roku chce w nim wziąć udział rekordowo dużo organizacji - wpłynęło 550 wniosków, czyli o 40 proc. więcej niż w ubiegłych latach. Organizacje rywalizowały o środki, dzięki którym mogą pracować na rzecz zwiększenia aktywności osób z niepełnosprawnościami w życiu społecznym.

Fundusz dysponował na potrzeby konkursu pulą 90 mln zł. Dodatkowe środki - 45 mln zł - pozwolą na zapewnienie finansowania zadań, które znalazły się na liście rezerwowej. Wartość przedsięwzięć opisanych we wszystkich złożonych wnioskach opiewa na prawie 234 mln zł.

W ramach tych dodatkowych środków Zarząd PFRON planuje dofinansować 77 wniosków z listy rezerwowej w części dotyczącej rehabilitacji ciągłej w placówkach na przeszło 24 mln zł. Ponad 20,6 mln zł trafi też na wsparcie rehabilitacji poza placówkami oraz cykliczne treningi sportowe, których dotyczy 36 wniosków z listy rezerwowej.

Decyzja oznacza, że w tegorocznej edycji konkursu wsparcie uzyska łącznie ponad 350 projektów. Suma dofinansowania wyniesie ponad 134 mln zł.