statystyki

Jak rozliczyć pracownicę – żonę właściciela firmy

autor: Izabela Nowacka13.04.2017, 20:00
Z punktu widzenia ubezpieczeń społecznych odrębną kategorią ubezpieczonych są osoby współpracujące z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność gospodarczą.

Z punktu widzenia ubezpieczeń społecznych odrębną kategorią ubezpieczonych są osoby współpracujące z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność gospodarczą.źródło: ShutterStock

Pracownica od 2 stycznia 2016 r. jest zatrudniona na umowę o pracę. 15 kwietnia 2017 r. wyszła za mąż za właściciela firmy i uzyskała w ZUS status osoby współpracującej. Czy umowa o pracę nadal może trwać? Jeśli tak, to jak ustalać zaliczki na podatek dochodowy, skoro składki płaci mąż – właściciel? Jak rozliczyć kwiecień, jeśli do 14 kwietnia osoba ta była zgłoszona w ZUS jako pracownik, a od 15 kwietnia jest osobą współpracującą? Wynagrodzenie wynosi 4200 zł (podstawowe koszty uzysku, złożony PIT-2).

ODPOWIEDŹ

W przedstawionej sytuacji umowa o pracę może być kontynuowana. Nie zmieni się więc źródło przychodów dla celów podatkowych, nadal będzie nim stosunek pracy. Wynagrodzenie należy więc rozliczać tak jak dochód z etatu, a zaliczki pobierać z zastosowaniem pracowniczych miesięcznych kosztów uzysku oraz kwoty zmniejszającej podatek.

Różnica polega jednak na tym, że składki na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne nie będą mogły być odliczane od dochodu i podatku. Są bowiem w całości finansowane przez przedsiębiorcę, z którym żona współpracuje. Miesięczne zaliczki z umowy pracowniczej należy więc ustalać bez uwzględniania składek na ZUS.

Definicja osoby współpracującej

Z punktu widzenia ubezpieczeń społecznych odrębną kategorią ubezpieczonych są osoby współpracujące z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność gospodarczą. Innymi słowy, taka współpraca jest tytułem do ubezpieczeń społecznych oraz zdrowotnego. Osobę współpracującą identyfikuje art. 8 ust. 11 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa). Jest nią m.in. małżonek, jeżeli pozostaje z przedsiębiorcą we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracuje przy prowadzeniu działalności.

Członek rodziny jest traktowany jako osoba współpracująca, jeżeli:

1) wzajemna kooperacja daje przychody w wyższym wymiarze niż gdyby tej współpracy nie było, przy czym współpracy nie stanowi jedynie okazjonalna, sporadyczna pomoc w firmie, np. w razie choroby właściciela czy jego wyjazdu; o współpracy w rozumieniu art. 8 ust. 11 ustawy systemowej można mówić wówczas, gdy udział np. małżonka w działaniu firmy ma łącznie następujące cechy:

– istotny dla działalności gospodarczej ciężar gatunkowy działań współpracownika, które to działania nie mogą mieć charakteru wtórnego, muszą pozostawać w bezpośrednim związku z przedmiotem działalności oraz muszą charakteryzować się pewną systematycznością, stabilnością i zorganizowaniem,

– czas i częstotliwość podejmowanych robót są znaczące (por. wyrok Sądu Najwyższego z 6 stycznia 2009 r., sygn. akt II UK 134/08);


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane