statystyki

Jak rozliczyć pracownicę – żonę właściciela firmy

autor: Izabela Nowacka13.04.2017, 20:00
Z punktu widzenia ubezpieczeń społecznych odrębną kategorią ubezpieczonych są osoby współpracujące z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność gospodarczą.

Z punktu widzenia ubezpieczeń społecznych odrębną kategorią ubezpieczonych są osoby współpracujące z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność gospodarczą.źródło: ShutterStock

Pracownica od 2 stycznia 2016 r. jest zatrudniona na umowę o pracę. 15 kwietnia 2017 r. wyszła za mąż za właściciela firmy i uzyskała w ZUS status osoby współpracującej. Czy umowa o pracę nadal może trwać? Jeśli tak, to jak ustalać zaliczki na podatek dochodowy, skoro składki płaci mąż – właściciel? Jak rozliczyć kwiecień, jeśli do 14 kwietnia osoba ta była zgłoszona w ZUS jako pracownik, a od 15 kwietnia jest osobą współpracującą? Wynagrodzenie wynosi 4200 zł (podstawowe koszty uzysku, złożony PIT-2).

ODPOWIEDŹ

W przedstawionej sytuacji umowa o pracę może być kontynuowana. Nie zmieni się więc źródło przychodów dla celów podatkowych, nadal będzie nim stosunek pracy. Wynagrodzenie należy więc rozliczać tak jak dochód z etatu, a zaliczki pobierać z zastosowaniem pracowniczych miesięcznych kosztów uzysku oraz kwoty zmniejszającej podatek.

Różnica polega jednak na tym, że składki na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne nie będą mogły być odliczane od dochodu i podatku. Są bowiem w całości finansowane przez przedsiębiorcę, z którym żona współpracuje. Miesięczne zaliczki z umowy pracowniczej należy więc ustalać bez uwzględniania składek na ZUS.

Definicja osoby współpracującej

Z punktu widzenia ubezpieczeń społecznych odrębną kategorią ubezpieczonych są osoby współpracujące z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność gospodarczą. Innymi słowy, taka współpraca jest tytułem do ubezpieczeń społecznych oraz zdrowotnego. Osobę współpracującą identyfikuje art. 8 ust. 11 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa). Jest nią m.in. małżonek, jeżeli pozostaje z przedsiębiorcą we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracuje przy prowadzeniu działalności.

Członek rodziny jest traktowany jako osoba współpracująca, jeżeli:

1) wzajemna kooperacja daje przychody w wyższym wymiarze niż gdyby tej współpracy nie było, przy czym współpracy nie stanowi jedynie okazjonalna, sporadyczna pomoc w firmie, np. w razie choroby właściciela czy jego wyjazdu; o współpracy w rozumieniu art. 8 ust. 11 ustawy systemowej można mówić wówczas, gdy udział np. małżonka w działaniu firmy ma łącznie następujące cechy:

– istotny dla działalności gospodarczej ciężar gatunkowy działań współpracownika, które to działania nie mogą mieć charakteru wtórnego, muszą pozostawać w bezpośrednim związku z przedmiotem działalności oraz muszą charakteryzować się pewną systematycznością, stabilnością i zorganizowaniem,

– czas i częstotliwość podejmowanych robót są znaczące (por. wyrok Sądu Najwyższego z 6 stycznia 2009 r., sygn. akt II UK 134/08);


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane