statystyki

SN: Marginalna umowa o pracę na Słowacji nie zwalnia z płacenia składek do ZUS

autor: Bożena Wiktorowska05.04.2017, 07:21; Aktualizacja: 05.04.2017, 08:07
ZUS

Wiele osób próbujących uciec przed składkami ZUS wpada w ręce oszustów.źródło: ShutterStock

Polskie sądy nie mogą zmienić decyzji Słowacji, jeśli ta odmówiła uznania pracy marginalnej świadczonej na jej terenie przez polskiego przedsiębiorcę jako podstawy podlegania ubezpieczeniu społecznemu. Tak uznał Sąd Najwyższy.

Powodem zajęcia się sprawą była skarga kasacyjna mieszkanki Opolszczyzny, która sama prowadząc działalność gospodarczą, skorzystała z pomocy pośrednika oferującego pracę na Słowacji. Zainteresowana przez 10 godzin miesięcznie miała świadczyć usługi promocyjno-reklamowe. Za swoją dzialalność miała otrzymywać 40 euro miesięcznie. Takie rozwiązanie miało ją zwolnić z obowiązku płacenia składek do ZUS. Po otrzymaniu ze Słowacji dokumentów złożyła do zakładu, wniosek o ustalenie podleganiu ubezpieczeniom. Na tej podstawie ZUS wydał decyzję o tymczasowym podleganiu ubezpieczeniu na Słowacji. Jednocześnie wysłał zapytanie do tamtejszego odpowiednika zakładu, czy faktycznie taka osoba podlega ubezpieczeniu. Po sprawdzeniu stanu faktycznego – i to zarówno przez słowacki organ rentowy, jak i miejscową inspekcję pracy, Słowacja odpowiedziała, że nie zgadza się, aby zainteresowana podlegała ich ubezpieczeniu. Jako argument wskazano, że praca wykonywana na terenie Słowacji ma charakter marginalny. Na tej podstawie ZUS wydał decyzję zgodnie z którą zainteresowana podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu w Polsce. Właścicielka firmy odwołała się od sądu. I przegrała w obu instancjach. Także sędziowie SN, do którego trafiła kasacja, wskazali, że praca marginalna nie może być brana pod uwagę przy ustalaniu prawa do podlegania ubezpieczeniu. Co więcej, podkreślili, że polskie sądy nie mogą oceniać decyzji administracyjnych wydanych przez inne państwa.

– Osoba, która chce podlegać ubezpieczeniom na Słowacji, powinna tam wystąpić o zaświadczenie A1. A jeśli tamtejszy zakład ubezpieczeń odmówi jego wydania, trzeba dochodzić swoich praw na miejscu, przed sądami słowackimi – wskazała sędzia Romualda Spyt.

Co ważne, wszystkie wątpliwości dotyczące pracy marginalnej zostały wyjaśnione w „Praktycznym Poradniku. Ustawodawstwo mające zastosowanie w Unii Europejskiej, Europejskim Obszarze Gospodarczym i Szwajcarii”. Dokument ten został przygotowany przez Komisję Administracyjną ds. Koordynacji Systemów Zabezpieczenia Społecznego. I to właśnie tam jest wyjaśnione, że praca o charakterze marginalnym nie będzie brana pod uwagę przy określaniu podlegania ustawodawstwu na podstawie art. 13 rozporządzenia 883/2004. Przy czym „praca o charakterze marginalnym to taka, która jest stała, ale ma niewielkie znaczenie pod względem czasu i zysku ekonomicznego”. Komisja zaleca „uznanie za pracę o charakterze marginalnym działalności, która zajmuje mniej niż 5 proc. regularnego czasu pracy lub stanowi mniej niż 5 proc. całkowitego wynagrodzenia pracownika”. Tak jak to miało miejsce w kasacji rozpatrywanej przez SN.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

  • GOŚĆ(2017-04-05 11:23) Zgłoś naruszenie 61

    NAJPIERW SAD NAJWYZSZY ORZEKŁ ZE JEZELI PŁACI SIE W INNYM KRAJU UNIJNYM CHOCBY KILKA EURO TO JEST TO ZGODNE Z PRAWEM, TERAZ NAGLE SN ODWRACA KOTA OGONEM I ORZEKA JAK CHCE , KIEDY CHCE I DLA KOGO CHCE TRAGEDIA I BEZPRAWIE W SADACH POLSKICH

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ROBIN(2017-04-05 13:34) Zgłoś naruszenie 40

    SN SAM SOBIE ZAPRZECZA BO MUSI BRONIC ZUSU , PONIEWAZ PRAWNICY NIE PŁACA NA ZUS A NAJWIEKSZE EMERYTURY DOSTAJA, I GDZIE TA ROWNOSC WSZYSTKICH JAK MOWI KONSTYTUCJA. SPOŁECZENSTWO MA JUZ DOSC.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane