statystyki

Gdy są zaległości w składkach, nie ma świadczeń wypadkowych

autor: Marcin Nagórek12.03.2017, 14:00
ZUS

Przedsiębiorca musi jednak pamiętać, że prawo do jednorazowego odszkodowania przedawnia się, jeżeli zadłużenie nie zostanie uregulowane w ciągu sześciu miesięcy od dnia wypadku lub od dnia złożenia wniosku o przyznanie świadczeń z tytułu choroby zawodowej.źródło: ShutterStock

Prowadzę działalność gospodarczą. ZUS odmówił mi jednorazowego odszkodowania w związku z wypadkiem przy pracy, któremu uległem 2 lipca 2016 r. Wniosek o wypłatę złożyłem niedługo po tym, bo 17 lipca 2016 r. ZUS podał, że na dzień wypadku i wniosku miałem zaległości w składkach w wysokości 1,7 tys. zł i nie uregulowałem ich przez sześć miesięcy od wypadku. ZUS nie kwestionuje, że zdarzenie było wypadkiem, a przynajmniej nie napisał o tym w decyzji. Czy jest szansa na zmianę decyzji ZUS?

W przypadku przedsiębiorcy za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w okresie ubezpieczenia wypadkowego z danego tytułu, podczas wykonywania zwykłych czynności związanych z prowadzeniem działalności pozarolniczej w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych.

Ubezpieczonemu, który doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu z tytułu wypadku przy pracy, przysługuje jednorazowe odszkodowanie. Co jednak istotne, świadczenia wypadkowe (w tym jednorazowe odszkodowanie) nie przysługują osobom prowadzącym pozarolniczą działalność wtedy, gdy w dniu wypadku lub w dniu złożenia wniosku o przyznanie świadczeń z tytułu choroby zawodowej zadłużenie z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne przekraczało 6,60 zł. Świadczenia nie będą przysługiwały aż do czasu spłaty całości zadłużenia z zastrzeżeniem art. 47 ust. 3, co potwierdził Sąd Najwyższy w postanowieniu z 11 stycznia 2013 r., sygn. akt II UK 243/12.

Przedsiębiorca musi jednak pamiętać, że prawo do jednorazowego odszkodowania przedawnia się, jeżeli zadłużenie nie zostanie uregulowane w ciągu sześciu miesięcy od dnia wypadku lub od dnia złożenia wniosku o przyznanie świadczeń z tytułu choroby zawodowej.


Pozostało 35% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane