statystyki

Roczne podsumowanie składek nie jest wiążące dla ZUS

autor: Marcin Nagórek23.02.2017, 09:35; Aktualizacja: 23.02.2017, 10:07
Oszustwo

Niezakwestionowane dane wynikające z rocznej informacji są wiążące tylko w stosunkach między ubezpieczonym a płatnikiem, a nie w relacjach z ZUS.źródło: ShutterStock

Płatnik musi je przekazać ubezpieczonemu do końca lutego, a ten ma trzy miesiące na zgłoszenie uwag. Nawet gdy tego nie zrobi, informacje zawarte w dokumencie może podważyć organ rentowy.

Tak jak co roku, tak i w tym na płatnikach spoczywają obowiązki wynikające z art. 41 ust. 8 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa). Przepis ten zobowiązuje płatników do przekazania ubezpieczonemu do 28 lutego informacji o składkach odprowadzonych za niego w poprzednim roku w podziale na poszczególne miesiące. Powinna ona być dostarczona na piśmie, ale za zgodą ubezpieczonego (mimo że ustawa nie określa jej formy, to warto uzyskać ją na piśmie) – w formie dokumentu elektronicznego. Informacja przekazywana jest zazwyczaj na formularzu, którego wzór określa załącznik 16B do rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów. Można powiedzieć, że jest to swoisty ustandaryzowany wzorzec, który może wykorzystać każdy płatnik składek, aby wypełnić ustawowy obowiązek.

Mimo że rozporządzenie określa w sposób szczegółowy zakres informacji, nie oznacza to, iż płatnik składek jest zobowiązany stosować tak właśnie wzór. Istotne jest przede wszystkim to, aby dokument zawierał dane wymienione w art. 41 ust. 1–6 tej ustawy (m.in. wysokość składek, podstawę ich wymiaru), a dodatkowo także datę jego sporządzenia oraz podpis płatnika składek lub osoby przez niego upoważnionej.

Można zgłosić reklamację


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane