statystyki

Roczne podsumowanie składek nie jest wiążące dla ZUS

autor: Marcin Nagórek23.02.2017, 09:35; Aktualizacja: 23.02.2017, 10:07
Oszustwo

Niezakwestionowane dane wynikające z rocznej informacji są wiążące tylko w stosunkach między ubezpieczonym a płatnikiem, a nie w relacjach z ZUS.źródło: ShutterStock

Płatnik musi je przekazać ubezpieczonemu do końca lutego, a ten ma trzy miesiące na zgłoszenie uwag. Nawet gdy tego nie zrobi, informacje zawarte w dokumencie może podważyć organ rentowy.

Tak jak co roku, tak i w tym na płatnikach spoczywają obowiązki wynikające z art. 41 ust. 8 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa). Przepis ten zobowiązuje płatników do przekazania ubezpieczonemu do 28 lutego informacji o składkach odprowadzonych za niego w poprzednim roku w podziale na poszczególne miesiące. Powinna ona być dostarczona na piśmie, ale za zgodą ubezpieczonego (mimo że ustawa nie określa jej formy, to warto uzyskać ją na piśmie) – w formie dokumentu elektronicznego. Informacja przekazywana jest zazwyczaj na formularzu, którego wzór określa załącznik 16B do rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów. Można powiedzieć, że jest to swoisty ustandaryzowany wzorzec, który może wykorzystać każdy płatnik składek, aby wypełnić ustawowy obowiązek.

Mimo że rozporządzenie określa w sposób szczegółowy zakres informacji, nie oznacza to, iż płatnik składek jest zobowiązany stosować tak właśnie wzór. Istotne jest przede wszystkim to, aby dokument zawierał dane wymienione w art. 41 ust. 1–6 tej ustawy (m.in. wysokość składek, podstawę ich wymiaru), a dodatkowo także datę jego sporządzenia oraz podpis płatnika składek lub osoby przez niego upoważnionej.

Można zgłosić reklamację


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane