statystyki

Składka zdrowotna 2017: Rolnicy muszą się spowiadać KRUS z dochodów specjalnych

autor: Bożena Wiktorowska17.01.2017, 07:19; Aktualizacja: 17.01.2017, 08:12
1,37 mln osób podlega ubezpieczeniu w KRUS.

1,37 mln osób podlega ubezpieczeniu w KRUS.źródło: ShutterStock

Do końca stycznia rolnicy prowadzący działy specjalne muszą złożyć do KRUS oświadczenia dotyczące rodzaju i rozmiaru produkcji rolnej (m.in. kaczki, szynszyle lub pieczarki). Muszą także określić przewidywany dochód z tego tytułu. Na podstawie takiej informacji będzie wyliczana składka na ubezpieczenie zdrowotne w 2017 r.

Rolnicy przygotowując taki dokument muszą uwzględnić rozporządzenie ministra rozwoju i finansów z 7 grudnia 2016 r. w sprawie norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej (Dz.U. z 2016 r., poz. 2058). Są one niższe niż obowiązujące w 2016 r. Jednocześnie ubezpieczeni w KRUS muszą zwrócić uwagę, że zadeklarowana podstawa wymiaru składki dla osób prowadzących działy specjalne produkcji rolnej, odpowiadająca dochodowi ustalonemu dla opodatkowania podatkiem dochodowym, nie może być niższa niż wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. A to od stycznia wynosi 2000 zł. W związku z tym najniższa miesięczna składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 180 zł.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane