statystyki

Rolnicy muszą uważać, żeby nie wypaść z KRUS

autor: Bożena Wiktorowska14.02.2017, 17:00
rolnik traktor

Osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r. przy ustalaniu prawa do emerytury rolniczej nie uwzględnia się okresów ubezpieczenia innego niż rolnicze, czyli w systemie powszechnym.źródło: ShutterStock

Osoby ubezpieczone w KRUS mogą dodatkowo wykonywać prace na zlecenie lub pracować w radach nadzorczych pod warunkiem, że ich przychody z tego tytułu nie przekroczą płacy minimalnej. Wątpliwości wzbudza jednak sposób rozliczenia.

– Mamy coraz więcej pytań od rolników, którzy wykonują różne prace na rzecz lokalnych społeczności. Osoby te nie wiedzą, czy ze swoich przychodów mają się rozliczać każdego miesiąca, czy też raz w roku – mówi Władysław Serafin, prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych. – Sprawa jest ważna, bowiem od tego zależy, czy osoby te pozostaną w KRUS, czy też będą już tylko ubezpieczone w ZUS – dodaje.

DGP zwrócił się w tej sprawie do Centrali KRUS. Kasa wyjaśnia, że na podstawie obecnie obowiązujących przepisów kwota wynagrodzenia, której nieprzekroczenie umożliwia dalsze podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników (pomimo objęcia ubezpieczeniem w systemie powszechnym), wynosi 2 tys. zł. Przy jej ustalaniu uwzględniane są zarobione środki z tytułu wykonywania umowy agencyjnej, zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, albo z tytułu powołania do rady nadzorczej. Okazuje się jednak, że obowiązujące przepisy z 21 października 2016 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. poz. 2043) nie określają sposobu miesięcznego rozliczania przychodu uzyskanego przez rolnika. Kasa jednak wskazuje, że na podstawie art. 37 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników ubezpieczeni są zobowiązani zgłaszać KRUS (nie czekając na wezwanie) w ciągu 14 dni nie tylko osoby podlegające ubezpieczeniu w jego gospodarstwie, ale również informować o okolicznościach mających wpływ na podleganie ubezpieczeniu – jest to np. nieprzekraczanie średniomiesięcznego limitu z innych tytułów.

KRUS wyjaśnia także, że osoby podlegające ubezpieczeniu społecznemu rolników i jednocześnie objęte ubezpieczeniem powszechnym w ZUS z tytułu wykonywanej umowy-zlecenia są zobowiązane do bieżącego informowania Kasy o osiągniętym z tego tytułu przychodzie, stanowiącym podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w ZUS. W sytuacji, gdy osiągają przychód co miesiąc, powinni o tym fakcie informować Kasę bezpośrednio po jego uzyskaniu. Zdaniem urzędników jedynie terminowe wywiązywanie się z obowiązku informowania na bieżąco o przekroczeniu kwoty przychodu pozwala ograniczyć skutki związane ze wstecznym wyłączeniem z ubezpieczenia.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (14)

 • Zuzanna Novalia(2017-02-15 21:11) Zgłoś naruszenie 142

  My z mezem placimy ponad 1tys kwartalnie krusu, poniewaz mamy dg ,wlasnie na krus, a ci co tak krzycza na ten krus zapraszam do siebie na wies,zobaczycie na co wy tak strasznie krzyczycie, na cale szczescie coraz bardziej mozna liczyc na pomoc dla czlonkow krusu obowiazkowym jak my, bo oprocz dg obrabiamy 5ha pola,a jest to studnia bez dna przynoszca niestety same straty, zastanowcie sie na co tak krzyczycie,dla czego pozwalacie na dzialanie zus czy zus to dobro?

  Odpowiedz
 • krus kosztuje 1 tys zł rocznie !!!!!(2017-02-14 20:16) Zgłoś naruszenie 1013

  kawrtalnie 250zł !!!! To chore - bo zabiedzony robol płaci miesięczie 1300

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • StAAbrA(2017-02-14 22:42) Zgłoś naruszenie 41

  Spoko . To tylko jeden z wielu numerów na wymeldowanie rolnika z działki . Z całą jego rodziną .

  Odpowiedz
 • Obywatel(2018-07-03 08:28) Zgłoś naruszenie 20

  Zarówno KRUS i ZUS do likwidacji. Tylko emerytura obywatelska i koniec z biurokracją!

  Odpowiedz
 • as(2017-02-15 07:31) Zgłoś naruszenie 17

  krus to instytucja do likwidacji oto jeden przypadek kijent pracowal w usa 30 zawal i cos tam jeszcze renta amerykanska okolo 1300$ wraca kupuje 1,3h ziemi i rejestruje sie w krusie placi okolo 500zl i co dalej zjednego szpitala do drugiego za friko wizyty prywatne a potem leczenie i operacje na koszt funduszu do ktorego grosze odprowadzil senatorium 2 razy w roku i smiech na sali a mnie po 40 latach pracy nie stac na prywatne wizyty wiec sie lecze zgodnie ze slowem procedury ktore w kazdej przychodni sie slyszy pytam czy to jest normalne

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • J23(2017-02-17 07:10) Zgłoś naruszenie 09

  Albo KRUS albo ZUS a nie kombinowanie. Wyłudzanie pieniędzy emerytalnych i płakanie, że mała emerytura. KRUS-owcem powinien być ten co osobiście uprawia ziemię powyżej 10 ha albo zlikwidować!!!! Wszyscy, co poza rolnictwem pracują albo pracują tu i tu niech płacą ZUS i temat rozwiązany.

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane