statystyki

Dodatek na samotne wychowanie także dla zamężnej

autor: Michalina Topolewska13.10.2016, 07:34; Aktualizacja: 13.10.2016, 09:02
Sprawa dotyczyła uprawnień do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka.

Sprawa dotyczyła uprawnień do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka.źródło: ShutterStock

Przy ubieganiu się o świadczenie na samotne wychowanie dziecka nie ma znaczenia stan cywilny rodzica. Wystarczy, że wychowuje swojego potomka bez udziału drugiego z nich.

Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA), który odrzucił skargę kasacyjną złożoną przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze we Wrocławiu. Sprawa dotyczyła uprawnień do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka. Gmina odmówiła jego przyznania matce, która starała się o to świadczenie na jednego z synów. Jego ojciec zmarł, a kobieta wyszła ponownie za mąż (z tego związku pochodzi trójka jej następnych dzieci). Gmina swoją decyzję uzasadniała tym, że nie spełnia definicji osoby samotnie zajmującej się dzieckiem zawartej w art. 3 pkt 17a ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1518). Zgodnie z jej zapisami, samotnym rodzicem jest panna, kawaler, wdowa, wdowiec, osoba rozwiedziona lub w separacji, chyba że wychowuje wspólnie co najmniej jedno dziecko z jego rodzicem.


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Irena Dąbrowska(2016-10-13 20:49) Zgłoś naruszenie 00

    Bzdurny artykuł red. Michaliny Topolewskiej - nie pierwszy raz. Kobieta, która wyjdzie za mąż, zgodnie z przepisami prawa traci status osoby samotnie wychowującej dziecko. Wyrok sądu na korzyść kobiety jest kuriozalny. Nie przysługuje jej dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka w kwocie 185 zł. Kilka lat temu ta sama redaktor wprowadzała czytelników w błąd pisząc nieprawdę, że opiekunowi prawnemu nie przysługuje wynagrodzenie jeżeli jest rodzicem osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane