statystyki

Kiedy pracownikowi wolno odejść z firmy bez wypowiedzenia

autor: Mariusz Stępień16.11.2015, 19:00
pracownik, praca

Pracownik ma prawo do niezwłocznego rozwiązania umowy o pracę bez konieczności zachowania obowiązującego go ustawowego okresu wypowiedzenia w każdym przypadku, gdy tylko pracodawca dopuszcza się wobec niego ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązkówźródło: ShutterStock

Natychmiastowe rozwiązanie umowy o pracę zawsze stanowi dla drugiej strony sporą uciążliwość. Dlatego przepisy pozwalają na to tylko wyjątkowo.

Reklama


Reklama


Czy każdą umowę można rozwiązać przed terminem

Pracownik został zatrudniony na czas określony. W umowie strony nie przewidziały możliwości wcześniejszego jej wypowiedzenia. Teraz jednak pracownikowi zależy na szybkim rozstaniu z pracodawcą. Czy mimo braku klauzuli pozwalającej na wypowiedzenie umowy na czas określony ma szansę na wcześniejsze odejście z firmy?

TAK

Pracownik powinien zaproponować pracodawcy rozstanie za porozumieniem stron. W tym trybie rozwiązać można bowiem każdą umowę o pracę i to w dowolnym momencie. Nawet taką, której wypowiedzenie nie jest możliwe. Pracownik powinien jednak pamiętać, że ten tryb rozwiązania umowy wymaga zgody obu stron stosunku pracy. Co więcej, zgoda ta musi być wyrażona przez pracodawcę w odpowiednim terminie. Jeżeli zatem pracownik w piśmie zawierającym propozycje rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron określi datę swojego odejścia z firmy, to do rozwiązania umowy w tym trybie dojdzie, tylko jeśli do tego czasu pracodawca złoży oświadczenie woli o przyjęciu propozycji pracownika. Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 14 września 1998 r. (sygn. akt I PKN 315/98, OSNAPiUS 1999/19/617).

Podstawa prawna

Art. 30 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tj. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.).

Czy obniżka pensji to powód do odejścia z firmy

W trakcie badań profilaktycznych okazało się, że pracownik nie może wykonywać swojej dotychczasowej pracy, gdyż źle wpływa ona na jego zdrowie. Lekarz stwierdził, iż pracodawca powinien przenieść pracownika na inne stanowisko. Pracodawca wykonał to zalecenie, ale pracownik jest niezadowolony, gdyż obecnie zarabia mniej. Czy z tego powodu może rozwiązać stosunek pracy bez wypowiedzenia?


Pozostało jeszcze 83% treści

PROMOCJA
Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc już od 33,00 złZamów abonament

Przeczytaj artykuł
Koszt SMS-a 2,46 złZapłać sms-emMasz już kod?
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane