statystyki

Kiedy pracownik dostanie świadczenie urlopowe

autor: Mariusz Stępień19.07.2016, 20:00; Aktualizacja: 19.07.2016, 21:32
Urlop

Świadczenie urlopowe powinno zostać wypłacone pracownikowi tylko wtedy, gdy faktycznie wykorzysta urlop wypoczynkowy.źródło: ShutterStock

Brak prawa do wystarczająco długiego urlopu wypoczynkowego uniemożliwia skorzystanie z finansowej pomocy pracodawcy. Dotyczy to wszystkich pracowników, z wyjątkiem nauczycieli.

Czy pracodawca może odmówić wypłaty

Przed wakacjami zmieniłam pracę. W poprzedniej firmie przyzwyczaiłam się, że jak szłam na urlop, to dostawałam świadczenie urlopowe. Okazuje się jednak, że mój nowy pracodawca takich świadczeń nie wypłaca. Czy ma takie prawo?

TAK

Świadczenie urlopowe przyznawane na podstawie ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych nie należy do tych, które muszą wypłacać wszyscy pracodawcy. Zwykle robią to firmy, które nie są objęte ustawowym obowiązkiem utworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS), a więc zakłady nienależące do sfery budżetowej, które w dniu 1 stycznia danego roku zatrudniają mniej niż 20 osób w przeliczeniu na pełne etaty. Więksi pracodawcy co do zasady tworzą ZFŚS i z niego dofinansowują letni wypoczynek pracowników, ale i mniejszy może takiego świadczenia nie wypłacać. Wystarczy, że zdecyduje (na zasadzie dobrowolności) o utworzeniu funduszu socjalnego w firmie albo w ogóle zrezygnuje (w określonym w ustawie trybie) z zaspokajania potrzeb socjalnych załogi, czyli zarówno z tworzenia funduszu, jak i wypłaty świadczenia urlopowego.


Pozostało 94% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane