statystyki

Nie każdy etat wystarczy do zwolnienia z ZUS

autor: Adam Jagiełło08.10.2015, 08:58; Aktualizacja: 23.11.2015, 11:16

Pracownik jest zatrudniony w dwóch firmach. W jednej na umowę o pracę na 1/4 etatu z wynagrodzeniem w wysokości 900 zł, a w drugiej – umowę-zlecenie z wynagrodzeniem 1000 zł. Z obu umów opłaca obowiązkowe składki zarówno na ubezpieczenia społeczne, jak i na ubezpieczenie zdrowotne. W październiku zamierza rozpocząć działalność gospodarczą. Czy będzie musiał płacić składki na wszystkie ubezpieczenia, czy też będzie należna tylko składka zdrowotna?

Pracownik spełniający jednocześnie warunki do objęcia go obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z innych tytułów (np. wykonywania pracy na podstawie umowy-zlecenia, pozarolniczej działalności) zasadniczo podlega tym ubezpieczeniom tylko z tytułu stosunku pracy. Wyjątek od tej zasady stanowi przypadek, gdy podstawa wymiaru składek na pracownicze ubezpieczenia emerytalne i rentowe w przeliczeniu na jeden miesiąc jest niższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę. W takim przypadku jest objęty obowiązkowo ubezpieczeniami także np. z umowy-zlecenia. Gdy spełnia jednocześnie warunki do objęcia go obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z więcej niż jednego innego tytułu, drugim obok stosunku pracy tytułem jest zasadniczo ten, który powstał jako pierwszy. Pracownik ma jednak prawo go zmienić.


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane