statystyki

Polacy stawiają sprawę jasno: będą ulgi prorodzinne, będą dzieci

autor: Grzegorz Osiecki30.06.2014, 07:20; Aktualizacja: 30.06.2014, 08:41
Czego chcemy w polityce prorodzinnej?

Czego chcemy w polityce prorodzinnej?źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Ulgi i becikowe to najbardziej pożądane instrumenty polityki prorodzinnej – wynika z sondażu przygotowanego dla DGP przez PBS. Niestety nie mamy co liczyć na to, że państwo przeznaczy więcej na wsparcie rodzin

Reklama


Zapytaliśmy uczestników badania o dziewięć różnych rozwiązań finansowych mogących mieć wpływ na politykę prorodzinną. Wyniki pokazują, że Polacy wolą dostawać pieniądze za posiadanie dzieci, niż cieszyć się, że inni są karani za ich brak.

– Jest w tym jakaś mądrość: polityka rodzinna powinna wspierać rodziny w sensie ich uprzywilejowania, a nie nakładania sankcji na wyłamujących się z powinności posiadania dzieci – mówi prof. Marek Okólski, ekonomista z Uniwersytetu Warszawskiego.

Taką tendencję widać zwłaszcza wśród osób ankietowanych, które są rodzicami. Wśród nich poparcie dla finansowego premiowania rodzin jest zdecydowanie większe i zbliża się do 40 proc. dla becikowego czy ulg podatkowych, podczas gdy wśród tych, którzy dzieci nie mają, jest poniżej 30 proc.

Najbardziej popularne wśród ankietowanych rozwiązanie to większe ulgi prorodzinne. Obecne weszły w życie w 2009 r. i od tego czasu praktycznie nie zmieniła się wysokość odpisu – rocznie jest to 1112 zł na każde dziecko. Co gorsze, jak wylicza fundacja CenEA, nie może z niego skorzystać w pełni prawie jedna trzecia rodzin z uwagi na... zbyt małe dochody.

Wśród preferowanych rozwiązań na drugim miejscu jest becikowe, które stało się głównym symbolem polityki prorodzinnej. W tej chwili wynosi 1000 zł za dziecko. W przeciwieństwie do ulg becikowe jest świadczeniem jednorazowym. Dostęp do niego został ograniczony, bo mogą je otrzymać rodzice, jeśli dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 1922 zł.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Komentarze (11)

  • nana(2014-07-01 11:37) Zgłoś naruszenie 00

    rzad powinno sie obalic! jakie szczesliwsze byloby zycie bez tej durnej polityki...

    Odpowiedz
  • miś(2014-06-30 08:14) Zgłoś naruszenie 00

    Kolejna sprawna manipulacja. Nie żadne ulgi, ale niższe podatki bezpośrednie i pośrednie. Niech ludzie zrozumoieją, że odliczenia i ulgi są dla tych co mają pieniądze a nie dla biedoty. Ludzie myślenie nie boli.

    Odpowiedz
  • TEO(2014-06-30 09:47) Zgłoś naruszenie 00

    To jakieś szaleństwo z tym gadaniem ,że za mało dzieci. Ziemia już ledwo dyszy. Przyrost na swiecie jest ogromny.Żeby to wszystko wykarmić trzeba hodować ogromne ilości zwierząt. To wszystko niszczy planetę. Ludzie maja tyle dzieci ile chcą a jak nie chcą to nie mają.

    Odpowiedz
  • ela(2014-06-30 10:14) Zgłoś naruszenie 00

    Ulga? Przecież to nawet nie jest sto złotych na miesiąc. To zwykły ochłap.

    Odpowiedz
  • ...??(2014-06-30 10:23) Zgłoś naruszenie 00

    DOKĄD ZMIERZA TO BREDZENIE?
    - mamy nadmiar wolnych rąk do pracy ok. 8mln osób /2,5mln bezrobotnych w kraju, tyle samo na emigracji, 2mln na śmieciówkach, wcześniejsi emeryci, naciągani renciści - bo nie ma pracy/,
    - świat cierpi przeludnienie,
    - kolejne dzieci, to kolejni bezrobotni lub emigranci, z tym, że za granicą też brak pracy,
    - dzieci tylko stan obecny pogorszą - miejsc pracy ubywa przez automatyzację, robotyzację, informatyzację.

    Odpowiedz
  • a(2014-06-30 10:50) Zgłoś naruszenie 00

    Poz. 4 dzięki za te słowa. Nie muszę już klepać w klawiaturę. A klepią takie głupoty, bo agentom Watykanu mało /nie będzie opłat za chrzciny, śluby, zgony, bierzmowania itp., itd./, a i przedsiębiorcom mało ludzi do pracy za głodowe wynagrodzenie będzie. No i wierszówka leci dla dziennikarza.

    Odpowiedz
  • Iwona(2014-06-30 11:17) Zgłoś naruszenie 00

    Ja myślę, że nad poczęciem niektórych obecnych tu na forum osób, rodzice powinni się poważnie zastanowić te kilkadziesiąt lat temu. Bo teraz niepotrzebnie robią tłok ;-)

    Odpowiedz
  • burak(2014-06-30 11:43) Zgłoś naruszenie 00

    miś : masz 100% rację...zniżka do kina jak nie mam na bilet nawet 10%.Jak będzie za darmo też nie pojedziemy bo nie mamy na przejazd...

    Odpowiedz
  • komtur(2014-06-30 13:07) Zgłoś naruszenie 00

    Dajcie takie same ulgi i pomoc jakie maja bezowi i muzulmance w Anglii,Francji,Niemczech (mieszkania
    tanie socjalne,zasilki dla dzeci,zasilki dla matek na wychowanie dzieci - to wszystko wplynie na to,ze nie
    zaleje nas zolta,bezowa i szara masa z Magrebu !!!

    Odpowiedz
  • FK_(2014-06-30 13:22) Zgłoś naruszenie 00

    bzdura...
    Podniesie sie podatki.. czesciowo wroci sie to w postaci ulg... ;)))

    Odpowiedz
  • dla ???? i myslacych inaczej(2014-09-07 21:39) Zgłoś naruszenie 00

    Nie masz dzieci ??? To brednie wypisujesz ty kto bedzie ci tylek podcierac i pracowac na emeryturke dzieci to przyszłość pamiętaj a jak ci nie padi to się wykastruj

    Odpowiedz