Spadek liczby narodzin zahamowany - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego za pierwszy kwartał tego roku. Niewykluczone, że to pierwsze efekty rocznego urlopu macierzyńskiego. Chociaż, jak mówią przedstawiciele organizacji wspierających rodziny, by było nas więcej potrzebna jest spójna polityka prorodzinna.

psav zdjęcie główne

Jak trudno jest dużym rodzinom się utrzymać, najlepiej wiedzą one same. Matka pięciorga dzieci Irena Jeśmianowicz mówi, że wydatki, jakie duże rodziny ponoszą w naszym kraju w żaden sposób nie przekładają się na ulgi czy przywileje.

Joanna Krupska ze Związku Dużych Rodzin Trzy Plus mówi o konieczności stworzenia spójnego systemu. - Polacy, wtedy będą decydować się na potomstwo, kiedy poczują się bezpiecznie - wyjaśnia.

Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz zapytany o te działania wylicza m.in. wydłużone urlopy macierzyńskie, darmowy podręcznik dla klas pierwszych wprowadzenie ubezpieczenia na urlopie wychowawczym dla samozatrudnionych nieubezpieczonych, karta dużej rodziny, rozwój żłobków i przedszkoli - To nie koniec - zaznacza minister i dodaje, że warto pomyśleć o ulgach podatkowych.

Motorem napędowym prorodzinnych rozwiązań jest prezydent. Bronisław Komorowski mocno angażuje się we wspieranie wszelkich inicjatyw prorodzinnych, wspólnie z małżonką Anną jest też pomysłodawcą wielu z nich. Ostatnio para prezydencka zaprosiła firmy i instytucje, które ułatwiają pracownikom łączenie życia zawodowego z rodzinnym do udziału w konkursie dla pracodawców „Dobry Klimat dla Rodziny".

- Chodzi o nawiązanie pewnego dialogu między pracodawcą a pracownikiem, dialogu, który przyniesie korzyści dla obu stron - mówi prezydencka minister Irena Wóycicka i dodaje, że przy działaniach prorodzinnych ważna jest współpraca wielu środowisk.

Kancelaria prezydenta od wielu miesięcy pracuje nad projektem ustawy rodzinnej. Nowe przepisy mają umożliwić m.in. wykorzystanie urlopu macierzyńskiego na raty, a nie - tak jak obecnie - tylko w pierwszym roku życia dziecka. Ustawa ma wzmocnić także uprawnienia ojców do wykorzystania urlopu rodzicielskiego.

O tym, że wspieranie rodzin w Polsce jest potrzebne świadczą dane GUS za pierwszy kwartał tego roku, które pokazują, że narodzin było więcej o 1200 w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego.