Minister pracy i polityki społecznej zachęca wszystkie firmy do udzielania zniżek rodzinom wielodzietnym w ramach Karty Dużej Rodziny. Władysław Kosiniak-Kamysz mówił w radiowej Trójce, że firmy mogą się w ten sposób promować.

Polityk PSL tłumaczył, że do programu może się przyłączyć każda firma, zarówno mały sklep, jak i sieć dyskontów. Kosiniak-Kamysz sądzi, że niedługo nieudzielanie zniżek rodzinom, które mają więcej niż troje dzieci, może być wręcz wstydem.

Użytkownicy karty mogą kupować tańsze bilety na wydarzenia kulturalne, wystawy, do muzeów oraz na niektóre przejazdy komunikacją publiczną. Ideą kart rodzinnych jest rozbudowywanie oferty.

Wnioski o wydanie Ogólnopolskiej Karty Dużych Rodzin można składać od 16 czerwca. Szacuje się, że z tego dokumentu będzie mogło skorzystać 3,5 miliona Polaków. Karta jest wydawana bezpłatnie, każdemu członkowi dużej rodziny czy z co najmniej trójką dzieci. Rodzice będą mogli korzystać z karty dożywotnio, dzieci - do 18. roku życia lub do ukończenia nauki (maksymalnie do 25 roku życia). W przypadku osób niepełnosprawnych karta wydawana będzie na czas orzeczenia o niepełnosprawności.