statystyki

Zasiłki rodzinne: Zmienią się przepisy dotyczące przyznawania dodatku

autor: Michalina Topolewska30.06.2014, 16:00
400 zł miesięcznie wynosi dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem na urlopie wychowawczym

400 zł miesięcznie wynosi dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem na urlopie wychowawczymźródło: ShutterStock

Część gmin zapowiada, że będzie przyznawać rodzicowi na urlopie wychowawczym dwa świadczenia na bliźnięta. Inne uważają, że trzeba poczekać na nowelizację przepisów. Jej przeprowadzenie zapowiada resort pracy.

To efekt uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego z 26 czerwca 2014 r. (sygn. akt I OPS 15/13). Skład siedmiu sędziów uznał, że dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w trakcie urlopu wychowawczego przysługuje na każdego potomka urodzonego w trakcie jednego porodu.

Ośrodki pomocy społecznej zastanawiają się jednak, czy stosować się do dokonanej przez NSA interpretacji ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1456 ze zm.).

– Uchwała podjęta przez NSA jest uchwałą abstrakcyjną, niepowiązaną z konkretnym stanem faktycznym, i co do zasady wiąże pośrednio wszystkie sądy administracyjne – mówi Urszula Nowaczyk, adwokat z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Sowisło & Topolewski.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane