statystyki

Samorząd nie może kierować seniorów do prywatnych domów pomocy społecznej

autor: Michalina Topolewska16.11.2016, 07:23; Aktualizacja: 16.11.2016, 09:07
emeryt, emerytura

20 tys. zł wynosi kara, jaką wojewoda nakłada na podmiot prowadzący nielegalną placówkę całodobowej opieki, która jest przeznaczona dla więcej niż 10 osób.źródło: ShutterStock

Gmina ma obowiązek umieszczać seniorów tylko w domach pomocy społecznej. Nawet jeśli będzie się to wiązać z wyższymi kosztami.

Co do zasady przepisy ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 930 ze zm.) przewidują dwa typy placówek dla seniorów. Pierwsze z nich to domy pomocy społecznej (DPS), które są prowadzone przez samorządy lub podmioty działające na ich zlecenie, np. organizacje pozarządowe lub kościelne. Natomiast drugi rodzaj to prywatne placówki funkcjonujące w ramach działalności gospodarczej lub statutowej, posiadające zezwolenie wojewody. Przy czym gminy mogą kierować niesamodzielne osoby tylko do DPS.

Przypomina im o tym Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS), które w piśmie skierowanym do samorządów podkreśla, że przewidziana w art. 59 ust. 1 i 4 ustawy procedura kierowania mieszkańca nie dotyczy prywatnych placówek.

– Gminy dzwonią do nas z pytaniami w tej sprawie, bo wychodzą z założenia, że skoro przepisy mówią o kierowaniu do DPS, ale nie zawierają wyraźnego zakazu w przypadku prywatnych miejsc opieki, to mogą to robić. Za każdym razem informujemy, że jest to niedopuszczalne – mówi Beata Jabłońska, kierownik oddziału nadzoru i kontroli Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane