statystyki

Mniej osób korzysta z programów dożywiania. Powód? 500 plus i niskie bezrobocie

autor: Michalina Topolewska07.11.2016, 16:00
Szkolna stołówka

Dzięki wzrostowi zatrudnienia sytuacja materialna Polaków poprawia się na tyle, że maleje odsetek osób, które korzystają z systemu pomocy społecznej.źródło: ShutterStock

Spada liczba osób objętych programem dożywiania. Powód: pieniądze z 500+, które idą na obiady dla dzieci, oraz niskie bezrobocie.

– Porównując trzeci kwartał 2015 r. i 2016 r., zaobserwowaliśmy, że liczba osób korzystających z programu dożywiania spadła o blisko 30 proc., z 14,6 tys. do 10,1 tys. – mówi Maciej Homis, rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szczecinie.

W Częstochowie liczba rodzin zmniejszyła się z 2 tys. do 1,5 tys. Podobnie jest w Rzeszowie, gdzie w październiku 2015 r. do bezpłatnych posiłków było uprawnionych 1202 dzieci i uczniów, 12 miesięcy później było ich 887.

– W naszym przypadku z dożywiania korzysta o 200 rodzin mniej. Z informacji pracowników socjalnych wynika, że największy wpływ na ten spadek ma obowiązujący od kwietnia rządowy program 500+. Przy czym nie jest tak, że tracą oni do tego prawo z powodu przekroczenia kryterium dochodowego, bo świadczenie wychowawcze nie jest do niego wliczane, tylko rodzice deklarują, że właśnie z tych pieniędzy pokrywają koszt obiadów – wskazuje Danuta Bojarska, dyrektor MOPS w Stargardzie.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane