statystyki

Mniej osób korzysta z programów dożywiania. Powód? 500 plus i niskie bezrobocie

autor: Michalina Topolewska07.11.2016, 16:00
Szkolna stołówka

Dzięki wzrostowi zatrudnienia sytuacja materialna Polaków poprawia się na tyle, że maleje odsetek osób, które korzystają z systemu pomocy społecznej.źródło: ShutterStock

Spada liczba osób objętych programem dożywiania. Powód: pieniądze z 500+, które idą na obiady dla dzieci, oraz niskie bezrobocie.

– Porównując trzeci kwartał 2015 r. i 2016 r., zaobserwowaliśmy, że liczba osób korzystających z programu dożywiania spadła o blisko 30 proc., z 14,6 tys. do 10,1 tys. – mówi Maciej Homis, rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szczecinie.

W Częstochowie liczba rodzin zmniejszyła się z 2 tys. do 1,5 tys. Podobnie jest w Rzeszowie, gdzie w październiku 2015 r. do bezpłatnych posiłków było uprawnionych 1202 dzieci i uczniów, 12 miesięcy później było ich 887.

– W naszym przypadku z dożywiania korzysta o 200 rodzin mniej. Z informacji pracowników socjalnych wynika, że największy wpływ na ten spadek ma obowiązujący od kwietnia rządowy program 500+. Przy czym nie jest tak, że tracą oni do tego prawo z powodu przekroczenia kryterium dochodowego, bo świadczenie wychowawcze nie jest do niego wliczane, tylko rodzice deklarują, że właśnie z tych pieniędzy pokrywają koszt obiadów – wskazuje Danuta Bojarska, dyrektor MOPS w Stargardzie.


Pozostało jeszcze 56% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane