statystyki

500 zł na dziecko: Gminy zamieniły na pomoc rzeczową tylko 729 świadczeń

autor: Michalina Topolewska09.11.2016, 07:29; Aktualizacja: 09.11.2016, 08:07
Co do zasady wsparcie jest pomocą o charakterze pieniężnym, którą rodzic otrzymuje na konto lub odbiera osobiście.

Co do zasady wsparcie jest pomocą o charakterze pieniężnym, którą rodzic otrzymuje na konto lub odbiera osobiście.źródło: ShutterStock

Program 500+: Samorządy sporadycznie stwierdzają marnotrawienie lub nieprawidłowe wydawanie pieniędzy na dzieci.

W ciągu pół roku obowiązywania programu 500+ ośrodki pomocy społecznej odnotowały 729 spraw dotyczących zamiany wsparcia finansowego na pomoc rzeczową. Ich liczba wzrosła, bo po pierwszych trzech miesiącach było ich 254. Jednak mimo takiej tendencji decyzje, na podstawie których rodzice otrzymują niepieniężne wsparcie, stanowią niewielki odsetek w porównaniu z ogólną liczbą świadczeń. Wbrew obawom niektórych ekspertów, sytuacje, gdy dochodzi do marnotrawienia środków, nie występują zbyt często. Niemniej gminy zastrzegają, że nie lekceważą żadnej informacji, która może na to wskazywać.

Decyzja czasowa

– Dotychczas mieliśmy 21 przypadków, gdzie zaistniało podejrzenie marnotrawienia środków. Osiem z nich nie zostało potwierdzonych, w jednym rodzic sam zrezygnował ze świadczeń, w dwóch musieliśmy wstrzymać wypłatę pieniędzy, bo pracownik socjalny nie został wpuszczony na wywiad – mówi Magdalena Sudół, rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie.

W Katowicach pomoc niepieniężną w ramach programu 500+ otrzymuje 20 rodzin. – Są to osoby, które już wcześniej marnotrawiły zasiłki dla dzieci i miały je przyznane w formie rzeczowej – podkreśla Bogumiła Podgórska, kierownik działu świadczeń rodzinnych MOPS w Katowicach.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Inspektor Pracy(2016-11-09 08:33) Zgłoś naruszenie 10

    Do rządu RP--Rozumiemy -- wszystko się zgadza ,mozna by było sie nawet pokusić o pochwałę ,tylko co z tymi którzy za komuny i postkomuny pracowali w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy okradzionych wstecznie Ustawą POdmostową działającą z 2008 na 1999r z praw już po przepracowaniu 15 lat w tych warunkach tylko dlatego że nie mieli na dzień wstecznie ustalonej daty 25 lat wogóle,co z tymi co za tamtych czasów mieli po 1000 dni (nie godzin) ponadustawowo przepracowane w soboty i swięta na wszystkich zmianach ,co z tymi co pracowali od 15r zycia ,Czy Oni mają szanse dozyć wieku emerytalnego ,czy są rządowymi sponsorami tych pieknych dla dzieci prezentow.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane